MOJE KOLEJIŠTĚ - AKTUALITY
V roce 2022 jsem toho na kolejišti mnoho nestihl. Pokud jsem něco dělal, tak spíše drobné úpravy a ladění v Train Controleru (Railco). Ale dost jsem si zamodelařil při stavbě lokomotivy 210.027; o tom více na konci aktualit.
Mezi úpravy, kterými jsem se zabýval, patří i úprava trojcestné výhybky ve skrytém nádraží. Výhybku jsem do skryťáku instaloval na jaře 2020, ale nějak se mi jí nepodařilo rozchodit v programu Train Contoler - Railroad & co. a proto jsem jí používal pouze jako dvoucestnou.
Nicméně i tak s ní byly potíže. Většina lokomotiv výhybku bez problému přejela, ale některé stroje se na ní zastavovaly. Začal jsem proto pátrat po příčině. Výhybka má tzv.napájené srdcovky, což znamená, že srdcovky a křídlové koleje jsou napájené přes jazyky výhybky a jsou odizolovány od okolních kolejí. Takto to mám u všech výhybek PECO a za několik let se vyskytl problém snad jen jednou. V tomto případě to bylo ale trošku jinak. Jazyky totiž napájely pouze prostření srdcovku, obě krajní byly odizolovány. Výsledkem bylo, že nenapájený úsek byl dlouhý cca 7cm - viz.červeně vyznačené čáry na obrázku níže (přerušení jsou označena červenými šipkami). Napájení výhybky jsem upravil tak, že jsem zrušil izolovaná místa mezi jazyky a srdcovkami a posunul o několik cm izolované místo na křídlových kolejích v odbočných větvích (nové přerušení označeno zelenou šipkou). Nyní to funguje tak, že krajní srdcovky jsou napájeny v případě jízdy rovně přes jazyky - tím se nenapájený úsek zcela odstranil. V případě jízdy do odbočky je nyní nenapájený úsek dlouhý cca 4cm. Po úpravě je výhybka sjízdná pro všechny lokomotivy všemi směry (alespoň to tak zatím vypadá).
Když už jsem měl sjízdnou výhybku, tak jsem se znovu začal trápit s ovládáním pomocí Train Controleru. Jak jsem již v dřívějších aktualitách popisoval, přestavování výhybky je závislé na pořadí přestavení. Výhybka má totiž 2 přestavníky a 4 jazyky. Zjednodušeně se dá říci, že má jazyky vnější a vnitřní, vnější se opírají o kolej a vnitřní o vnější jazyky. Pokud se pokusím přestavit vnější jazyk o který se opírá vnitřní, tak se výhybka nepřestaví. A toto je potřeba nějak vysvětlit programu…
Nakonec se to povedlo. Uvedu, spíše pro zajímavost, jak jsem to vyřešil. Trojcestná výhybka v layoutu je bez připojení ke kolejišti, dále jsem vložil 3 Flagmany a 2 pomocné výhybky, které jsou mimo trať a mají přestavníky připojené k digitálnímu systému. Pro každý směr trojcestné výhybky je jeden Flagman, každá "pomocná výhybka" ovládá jeden z přestavníků trojcestné výhybky. Funguje to tak, že po přestavení trojcestné výhybky v layoutu Train Controleru, dojde k aktivování jednoho ze tří Flagmanů (záložka spoušť) a ten pak spustí sekvenci přestavování (záložka operace). Může to vypadat složitě, ale je to celkem jednoduché a hlavně to funguje.
S plným zprovoznění trojcestné výhybky se velmi zlepšila propustnost skrytého nádraží. Vlaky v závislé trakci teď nemusí čekat na uvolnění kolejí ve skrytém nádraží, ale mohou projet bokem po lokální trati. Za mě super, takhle jsem to původně plánoval.
V září 2022 se objevil, nikým nečekán, model lokomotivy 498.104 - Albatros. Podařilo se mi ho objednat ještě v první vlně a tak model od Trixe záhy v říjnu dorazil.
Z modelu jsem měl velikou radost a vlastně mi jí ani moc nepokazila skutečnost, že mašinka nedokázala objet ani celé kolejiště. Model firmy Märklin / Trix je vyroben s určitými vzhledovými kompromisy tak, aby byl bez problému použitelný v provozu na kolejišti. Takže nemá zásadní problém s průjezdem oblouky, výrobce uvádí minimální průjezdný poloměr oblouku R437mm, při testech od kolegů modelářů se zjistilo, že dokáže projet i oblouky R360. Vzhledem k tomu, že na hlavní dvoukolejce nemám menší oblouk než 450mm tak jsem nepředpokládal, že by měl být s provozem problém. Ale problém nastal. Nicméně né kvůli poloměrům oblouků, ale kvůli zlomům nivelity. Při stavbě kolejiště jsem na několika místech udělal poněkud ostřejší zlomy (nedopatřením) a teď se mi to vymstilo. A tak musela nastoupit traťovka a úseky opravit.
Po opravě 2 problematických míst na jednom z okruhů na hlavní trati je model už bez problémů použitelný v provozu.
Koncem roku 2022 se na kolejišti objevil ještě jeden pěkný přírůstek - žehlička 210.027. Tento model jsem postavil z leptu, není sice stále ještě 100% hotov (chybí zasklení kabiny a světla), ale i tak udělá spoustu parády. O stavbě tohoto modelu snad v brzké době napíši krátký článek (a hlavně to snad dodělám).
To je z dění na kolejišti asi tak vše. Kolejiště slouží k mé spokojenosti a ke spokojenosti dětí. A o to hlavně jde.
Příští aktualizace by mohla přinést zase nějaké to budování, protože už jsem si objednal materiál. Chtěl bych upravit výpravní budovu v hlavním nádraží a dokončit okolí nádražní budovy. O výsledcích snažení snad ještě letos poreferuji.
Vítám čtenáře u předvánočních aktualit a pravděpodobně i posledních v roce 2021. Práce na kolejišti postupovaly i v minulých měsících.
Nainstaloval jsem trolejové vedení v části tratě od bezejmenné zastávky (no, budu muset nějaké jméno vymyslet) směrem k oknu. Celkem jsem nainstaloval přes 2m trolejového vedení na dvoukolejné trati.
Trolejové vedení pochází od výrobce Viessman.Podobné sloupy se u nás vyskytují, ale nejsem si úplně jistý tím, jestli zrovna na střídavé trakci. Krajní sloupy u zastávky budou chtít nahradit nějakými robustnějšími (např. s imitací napínání troleje), protože v současnosti jsou tyto krajní sloupy (před vyjímatelnou částí kolejiště) poněkud ohnuté.
Nyní mám na kolejišti cca 4m elektrifikované dvojkolejné tratě. V prostoru zastávky jsem vynechal troleje u 2x3 polí a to z důvodu snazšího přístupu ke skrytému nádraží.
Po instalaci trolejí jsem dokončil krajinu okolo hlavní trati. Doplnil jsem různé trávy, křoviny a lehce zahustil les nad tunelem.
V rámci prací na kolejišti jsem nainstaloval návěstidla na levém zhlaví stanice Kamenice. Začal jsem pečlivým rozměřováním - ověřování profilum, následně vrtáním děr pro patky (zde jsem si poněkud zanadával, protože výroba čtvercových děr mě poněkud otravovala) a ve finále elektrickým zapojením návěstidel.
Návěstidla jsem zapojil k dekodéru pro návěstidla DCC - 8sem-uni, stejně jako předchozí návěstidla na kolejšti. Následovalo programování v TC od Railroad&co. Po programování předchozích návěstidel jsem už věděl jak na to, a tak programování a zprovoznění byla otázka chvíle.
Druhé zhlaví ve stanici udělám stejně, ale pro zadní stanici (Kamenice-město) uvažuji o zakoupení návěstidel + dekodéru S-com. Ale to je spíše vzdálená budoucnost, protože před tím proběhne modernizace zadní stanice - výměna výhybek.
Po montáži návěstidel jsem ve stanici nainstaloval několik lamp.
Poslední "bílé místo" na levém zhlaví bylo v okolí kusé koleje, která nebyla nijak zakončená. Ze zbytků kolejnic jsem sletoval šturc a osadil ho do kolejiště.
A to je pro tentokrát vše. Mám radost z dokončované krajiny, kolejiště se pěkně plní. Co dál? Rád bych se vrhnul do křižovatky u kostela. Je tam prázdné místo uprostřed kolejiště a nepůsobí to dobře. Ale třeba bude vše úplně jinak, mám nějaké další rozpracované projekty - rozestavěnou lokomotivu, rozebrané auto v garáži… Uvidí se.
Těm, kteří dočetli až sem, bych chtěl popřát Veselé Vánoce a šťastný nový rok 2022. Děkuji Vám za přízeň a těším se na ní i v příštím roce.
Po prázdninové přestávce jsem se opět dostal k modelařině. Pokračoval jsem v krajinotvorbě v rohu kolejiště.
Prvním úkolem bylo zhotovit tunelový portál a přilehlé opěrné zdi. Kromě toho jsem ještě zhotovil propustky a pár drobných detailů. Tyto prvky, jsem jako již obvykle, vyrobil ze styrodurové desky, do které jsem vyrýval cihly a kameny. Postup je tedy stejný jako minule, detaily jsou popsány v popiscích u obrázků. S výsledkem jsem spokojený, je třeba ovšem přiznat, že výsledek je poněkud hrubší, než v případě továrních výrobků, na druhou stranu je to ruční práce a "hand-art" se prý dneska cení.
Poté probíhalo barvení a patinace.
Následovalo nalepení zdí a tunelu do krajiny kolejiště, dále pak tmelení a natírání terénu.
Po proschnutí jsem se konečně mohl pustit do finálního dokončení krajiny.
První na řadu přišel posyp pískem, hlínou a statickou trávou. Na větší plochy (zejména ty, kde už nebude další vrstva vysoké trávy) jsem aplikoval statickou trávu pomocí statikovače - stavěče trávy pomocí statické elektřiny (upravená elektrická plácačka na mouchy).
Dalším krokem bylo nalepení vyšších travin a drobného roští. K tomu jsem použil foliage Model Scene (nízké křoví, sečená louka, mokřad, a nějaké zbytky). Foliage stříhám na menší kousky a kombinuji různé druhy vedle sebe. Přijde mi to tak hezčí, než jednolitá plocha.
Dále jsem vysázel cca 40 jehličnatých stromků. V prostoru nad tunelem (mezi lokální a hlavní tratí) patří les ještě zahustit, ale protože chci ještě doplnit troleje u trati vzadu, potřebuji na to kolem trati volný prostor.
Doplnil jsem návěstidla a další detaily kolem lokální trati.
Po focení jsem namontoval zpět ochranná plexiskla. Popravdě, moc se mi to s nimi nelíbí, ale jsou nutné kvůli návštěvám dětí a i já dokážu svou neohrabaností občas něco urazit. Ochranná skla jsou tedy nutností.
Ještě patří doplnit listnaté stromy a keře. Zatím jsem umotal asi 30 koster stromků, ale nemám foliage - tak snad časem.
Alespoň že mi dorazily objednané díly pro výstavbu trolejového vedení. Další činností na kolejišti bude elektrifikace hlaví tratě - úsek od zastávky k oknu. Rád bych to zvládl do Vánoc, takže o tom poreferuji v rámci dalších aktualit ze stavby kolejiště.
Tak jako každým rokem, jsem se ke konci roku s příchodem zimy vrátil k modelaření.
Pracoval jsem na dokončování krajiny v rohu kolejiště. Ze styrodurových desek jsem vyřezal tunelový portál a opěrnou zeď. Do styrodurových destiček jsem následně vyryl propiskou kameny. Následovalo stříknutí základovou barvou (Surface primer) a nastříkání šedou akrylovou barvou. Pak patina - olejové barvy + prachové pigmenty a na závěr fixace matným lakem.
Následně jsem pracoval na krajině v okolí tunelu. Po tmelení následoval nátěr hnědým Balakrylem a posyp hnědým jehličím. Následně jsem vysázel kousek lesa. Bohužel mi došel materiál - stromky i foliage, takže na další pokračování budu muset počkat.
Pracoval jsem i na krajině o kousek dále. Vyasfaltoval jsem silnici u přejezdu, nalepil štěrk do polních ces, nalepil trávu a doplnil nějaké detaily v okolí budoucího strážního domku.
Když si s dětmi hrajeme s kolejištěm, tak občas jezdíme i po tmě. Dětem se líbí, jak svítí vláčky, lampičky a domečky. Nicméně je potřeba říci, že v tomto směru mám na kolejišti určité slabiny - nějaké lampy po ulicích sice mám, ale moc ne. Abych trochu napravil situaci, tak jsem z Aliexpresu objednal 20 lampiček. Nic moc jsem od toho nečekal, ale o to víc mě lampičky, které asi po čtvrt roce dorazily, překvapily. Za cenu cca 15Kč/ks i s dopravou jsou moc pěkné a pěkně svítí.
9 lamp jsem rozmístil po kolejišti.
Minulý rok jsem rozšířil vozový park několika novými modely, největší radost jsem měl ovšem z laminátek. V létě jsem si koupil laminátku od Techimage, koncem roku dorazila laminátka od Pika. Obě mašinky jsou nádherné. Více o modelech pravděpodobně napíši v samostatném článku.
To je pro tentokrát vše. Děkuji Vám za přízeň
POPIS mého kolejiště
> AKTUALITY na mém kolejišti <
HISTORIE mého kolejiště