FALLER CAR-SYSTEMDo nedávné doby byl provoz autíček na kolejišti věcí zcela nemožnou. Ještě v polovině 90.let modelářské příručky radily autíčka na kolejišti zaparkovat na krajnici, nebo na parkoviště, aby na silnici nepůsobily oproti jezdícím vlakům poněkud strnule. V tu dobu přišla na trh firma Faller se svým Faller Car-systémem, který modelový provoz autíček na kolejišti umožňuje. Nejlepší na tom celém je celková jednoduchost.

Jak to funguje?

Kliknutím na obrázek se obrázek zvětší

Autíčko je vybaveno nabíjecími bateriemi. Po nabití se uvede do chodu tím, že se zapne hlavní vypínač. Motor se roztočí a přes šnek a ozubené kolo je poháněna zadní náprava. Pokud se má auto zastavit, je to možné tak, že se do silnice umístí elektromagnet, který v sepnutém stavu v autu rozpojí jazýčkový kontakt. Po přerušení dodávky proudu do elektromagnetu se kontakt v autě opět sepne a auto se rozjede. Takto se ovládá zastavování aut na křižovatkách, přejezdech,...

K ovládání směru jízdy byl vymyšlen velmi jednoduchý princip bez použití jediného elektronického dílu. Funkce je prostá. V silnici nebo cestě, po které má automobil jet, je zabudována ocelová struna, kterou "sleduje" permanentní magnet umístěný na plíšku spojeném s přední nápravou. Takto je zatáčeno předními koly a autíčko jede tam kam má. Nejlepší na tom je to, že běžný pozorovatel nemá šanci poznat, jak to, že auto samo zatáčí.

Jak začít?

Pokud byste chtěli po přečtení předchozích řádků začít s Faller Car-systémem na svém kolejišti není to nic složitého. Faller má ve svém výrobním sortimentu několik start-setů. Ty jsou dvojího druhu. Sety sloužící k provozu na kolejišti, které obsahují nákladní auto nebo autobus, nabíječku, asi 10m vodící struny, tmel pro tvorbu silnice, špachtli, barvu na silnici, zábradlí, patníčky a propisotový aršík se šipkami na silnici, což je pro začátek přesně vše co je třeba. Druhý druh start-setů obsahuje jednotlivé panely, ze kterých se sestaví jakási autodráha. Ten slouží zejména pro hraní si s autíčkama na koberci.


Krátké video z provozu FCS na kolejišti je v sekci ke stažení.

<  ZPĚT