DOPLŇKY NA KOLEJIŠTĚV následujících řádcích bych chtěl napsat popis výroby některých věcí na kolejišti.

Zábradlí

Kliknutím se obrázek zvětší

Stovky kilometrů silnic a dálnic u nás i po celé Evropě je lemováno šedým ocelovým zábradlím. Jeho model jsem kdysi viděl v jednom katalogu výrobce doplňků k modelové železnici (myslím, že to byl FALLER, ale ruku do ohně bych za to nedal). Od té doby jsem na něj nikde nenarazil. A protože jsem chtěl použít toto zábradlí na svém kolejišti vymyslel jsem následující způsob jak jej relativně jednoduše vyrobit.

K výrobě zábradlí jsem použil kolejový prut s výškou profilu kolem 2,5mm. Pro tento účel je lepší vyšší než nižší. Ten jsem z obou stran obrousil - viz obrázek.

Kliknutím se obrázek zvětší
Na obrázku je patrné jak je třeba kolejový prut obrousit. Vpravo je vidět správné nalepení zábradlí na hřebíky.

Obroušený a naohýbaný prut jsem nalepil vteřinovým lepidlem na hřebíky, které jsem před tím přibil kolem silnice. Zábradlí jsem lepil tak, aby hřebík zasahoval asi do 2/3 (až 3/4) výšky prutu, tj. aby zůstala horní 1/3 (1/4) zábradlí volná - viz obrázek. Možné je také zábradlí na hřebíky připájet. Vzdálenost mezi sousedními hřebíky je asi 1.2cm, výška části hřebíku vystupující nad terén je asi 1cm.

Nakonec jsem zábradlí natřel a opatřil patinou. Na nátěr i na patinu jsem použil temperové barvy s Herkulesem.

Výsledek mého snažení je patrný z obrázku nahoře.

Garáž

Kliknutím se obrázek zvětší Kliknutím se obrázek zvětší

Tuto garáž jsem vyrobil z dýhových prkének tloušťky asi 4mm. Dýhová prkénka se dají sehnat např.v prodejně s potřebami pro letecké modeláře, já jsem doma rozebral přepravku na ovoce.

Dýhu jsem skalpelem nařezal na jednotlivé díly, které jsem pak slepil vteřinovým lepidlem.

Kliknutím se obrázek zvětší
Nákres dílů garáže.

Kliknutím se obrázek zvětší Kliknutím se obrázek zvětší
Na obrázku vlevo je načrtnuta správná poloha střechy, vpravo je pohled zespodu.

Slepenou garáž jsem vytmelil lepidlem na polystyrén (Styropor), které mi zbylo po obkládání stropu. Tento improvizovaný tmel má bílou barvu a poměrně rychle tvrdne. Po vytvrdnutí "tmelu" jsem garáž obrousil smirkovým papírem do hladka.

Garáž má mít střechu z térové lepenky - IPY. Tu jsem napodobil na proužky nastříhaným smirkovým papírem. Jeden proužek jsem nalepil kolmo na ostatní jako imitaci opravy střechy - záplaty. Atiku jsem "oplechoval" kartónem. Rovněž dveře jsem zhotovil z kartónu. Okapové koryto jsem použil ze zbytku stavebnice domečku, okapový svod je z drátu.

Garáž i příslušenství jsem natřel temperovými barvami s kapkou Herkulesu.

Podobným způsobem lze udělat i spoustu jiných staveb. Vhodnost dýhy pro takovouto výrobu staveb je diskutabilní, stejně dobře (i lépe) by posloužily polystirénové destičky, případně další materiály. Dýha ale zde měla jednu výhodu, měla potřebnou tloušťku stěny.

Záplaty

Kliknutím se obrázek zvětší

Návod na výrobu modelových záplat na silnici jsem viděl v jednom německém časopise. Z hladkého (neraženého) bílého ubrousku či papírového kapesníku vytrhneme tvar budoucí záplaty. Ten natřeme šedou barvou (vodovky nebo tempera s trochou Herkulesu) (nemusím zdůrazňovat, že záplata bývá obvykle tmavší než zbytek silnice) a plácneme to na místo, kde má být záplata. Chce to sice trochu cviku a šikovnosti, ale výsledek stojí za to. Takto vyrobené záplaty jsou plastické a dá se jimi zalepit i cesta štěrková či cesta z kostek.

<  ZPĚT