JEDEN Z MONHA POSTUPŮ PŘI TVORBĚ TERÉNU



Tímto krátkým příspěvek o tom, jak se dá taky vyrobit krajina na kolejišti, bych chtěl pomoci zejména začínajícím modelářům. Ti totiž, narozdíl od zkušených modelářů, nemají zažité pracovní postupy a teprve si své cestičky hledají.

Nechci tvrdit, že jsem tímto objevil Ameriku. Tento postup je v podstatě kombinací všemožných postupů výroby terénu a mě se velmi osvědčil. Lze s ním dosáhnout, poměrně jednoduše, uspokojivých výsledku.

Kliknutím na obrázek se obrázek zvětší
[obr.1] Nejprve jsem zhotovil nosné prvky terénu - z dřevotřísky, překližky či jako zde z vlnitého kartonu. Dále pak nosné konstrukce komunikací a další výškové záchytné body. Na tyto nosné prvky jsem křížem přilepil cca 1 cm široké proužky kartonu (tloušťka cca 1 mm). Lepil jsem napřed vertikální proužky, přes ně pak horizontální proužky. Lepil jsem je tavným lepidlem, které rychle tuhne a dobře drží, bohužel také pálí - několikrát jsem se při stavbě kolejiště v zápalu boje popálil. Práce jde jinak docela od ruky.

Kliknutím na obrázek se obrázek zvětší
[obr.2] Na kostru terénu z proužků jsem disperzním lepidlem (např. Herkulesem) nalepil nastříhané noviny (velmi přibližně 3 × 6 cm) v několika vrstvách na sobě - dokud se neztratí nerovnosti. Po proschnutí lepidla je možné ještě drobné nesrovnalosti dotmelit (funkci tmelu zde splnilo lepidlo na polystyren).

Kliknutím na obrázek se obrázek zvětší
[obr.3] Plošinu pod hradem jsem vytvořil z polystyrenu.

Kliknutím na obrázek se obrázek zvětší
[obr.4] Kopec po zatravnění. Díry po stranách kopce jsou nutné zlo, kvůli Faller Car-Systému, protože pod kopcem je pro něj vytvořené jakési "skryté nádraží". Časem se tyto díry pokusím nějak zamaskovat.

Kliknutím na obrázek se obrázek zvětší
[obr.5] Kopec po zalesnění. Jehličí pochází od firmy Polák, statické trávy jsou výrobky firem Heki a Polák. Stromy pocházejí z 80.let. Použil jsem je hlavně proto, že jsem jiné neměl. Časem je možná zaměním za něco lepšího. Stromků je v lesíku něco přes 50.

Kliknutím na obrázek se obrázek zvětší
[obr.6] Další verze této části kolejiště. Ještě patří osadit kolem lesa nějaké keříky.

Kliknutím na obrázek se obrázek zvětší
[obr.7] Prozatím finální verze kopce. Les ještě pořádně zhoustl. Nyní je v lese, něco kolem 120ti stromků

Netvrdím, že tento postup tvorby terénu je ten nejlepší ze všech. Jen tvrdím, že je poměrně málo pracný, jde to rychle o ruky. Překvapivě je i takto vzniklý terén docela bytelný, také je lehký a má malou tloušťku stěny.

<  ZPĚT