TRÁVA



Imitace trávy z pilin

Hned začátkem tohoto odstavce vám chci sdělit, že pokud to myslíte se svým kolejištěm vážně, tak na posypy z pilin zapomeňte. Piliny jsou sice lepší imitace trávy než hladká zelená plocha, ale v dnešní době jsou již překonané. Pro pořádek zde stručný návod na výrobu trávy z pilin uvedu.

V podstatě je to úplně jednoduché. Na začátku budeme potřebovat jemnější dřevěné piliny (dají se sehnat třeba u truhláře), které je ještě před barvením vhodné přesít přes hrubší sítko (osvědčil se mi drátěný cedník s dírami asi 4x4mm), z důvodu odstranění nečistot a větších kousků. Piliny z dřevotřísky jsou daleko jemnější a na imitaci trávy se nehodí. Zato jsou ideální pro imitaci hlíny, písku a podobně.

Nyní můžeme začít piliny barvit. Do vhodně velké nádoby (asi tak litrové, záleží na množství, kolik chceme vyrobit) nalijeme asi do půlky vodu obarvenou na vhodný odstín zelené či hnědé(záleží jestli chceme modelovat louku, polní cestu či zorané pole). Vodu můžeme obarvit různými vodou ředitelnými barvami:vodovými, temperovými, potravinářskými (na vajíčka),... Do obarvené vody pomalu sypeme piliny, mícháme a sypeme, dokud piliny mohou sát. Pozor, když tam nasypeme pilin moc, tak se neprobarví.

Po barvení následuje ta nejzdlouhavější operace, a to sušení. Sušíme klasicky na rozložených novinách, které čas od času vyměníme. Než piliny dostatečně proschnou trvá asi týden. Piliny sem zkoušel sušit v troubě, což nejde, protože vrchní vrstva se připálí a veprostřed to zůstane mokrý. Lepší je sušit piliny v mikrovlnce, ale trvá to hrozně dlouho. Jako předsušení je mikrovlnka docela dobrá.

Když to uschne, tak zjistíme že piliny mají hroznou barvu a vyhodíme je. :-) A tak můžeme barvit pořád dokola. Piliny lze koupit již obarvené v modelářství (pytlík asi 20Kč), nebo, když už tam budeme, můžeme koupit rovnou něco lepšího. Co, to popíši dále.

Profesionální imitace trávy

Chlupy

Používám posypový materiál od firmy Heki (Grasfaser). Jsou to jemné chloupky, které se nalepí na podklad natřený disperzním lepidlem (třeba český Herkules). Zjistil jsem, že když se na lepidlo nasypou chlupy rovnou z originál pytlíku, vytvoří se skoro anglický trávník, když se pak zbytky vyluxují (přes kapesník,...) a znova použijí, přilepí se chloupky neuspořádaně a tím vznikne trávník o který se nikdo nestará. Obojí vypadá velmi dobře.

Molitan

Je to alternativa k posypům z chlupů. Nemám s ním žádné zkušenosti, ale viděl jsem ho na několika kolejištích a vypadá to dost dobře.

Koberce

Na kolejišti vypadají sice dost uměle, ovšem jejich velkou předností je snadná a rychlá aplikace.

Vysoká tráva

Zkoušel jsem na svém kolejišti imitaci vysoké trávy Heki (Wildgras Bergwise). Prodává se v koberci velikosti 14x28cm. Z rubové strany je jakási hnědá vata, z lícní strany pak imitace vysokých stébel. Použil jsem to zatím jen na menším kousku kolejiště kolem tratě a výsledek byl nad očekávání dobrý (viz obrázek). Nastříhané kousky jsem nalepil disperzním lepidlem (Herkules), na již zatravněné plochy.

Kliknutím se obrázek zvětší

Taky jsem zkoušel nastříhat asi 5x5mm velké (možná větší) kousky, které jsem pak nalepil na louku udělanou z chlupů. Výsledek byl taky skvělý.

<  ZPĚT