Zástavba pojezdu do "laminátky" z časopisu
Někdy v roce 2015 (2016?, už nevím přesně) se objevila jako příloha k časopisu Atlas collection maketa lokomotivy 230.059. Mimo časopis se bohužel oficiálně neobjevila, nicméně makety bylo možno sehnat na čínských e-shopech. Já jsem maketu koupil na českém Aukru. Je škoda, že další edice už asi nevyšla, protože je to nejpovedenější "model" laminátky, který se dá běžně sehnat, ale třeba snad bude nějaká reedice.
Modýlek jsem si koupil tak nějak z hecu. Nic jsem od toho nečekal, ale protože je to jedna z mých nejoblíbenějších lokomotiv, tak jsem si řekl, že jí musím mít. Když jsem model doma vybalil z krabičky, tak jsem byl příjemně překvapen a rozhodl jsem se, že laminátku rozpohybuji.
Na to, že se jedná v podstatě o hračku, a na to, že Číňan skutečnou lokomotivu nikdy neviděl, tak modýlek vypadá na první pohled slušně - základní proporce to má a laminátka se v tom dá poznat. Osobně si myslím, že je tam určitá disproporce ve výšce bočnice, která je navíc poněkud plošší, ale možná je to jen můj dojem.
Povrchová úprava je slušná, na přední výrobce modelů to nemá, ale některé horší to překonává. Někde barva podstříkla, někde je tlustší vrstva, ale celek vypadá dobře. Výrobce si zjednodušil práci s popisy na modelu, protože jich část vynechal - chybí veškeré nápisy na rámu lokomotivy.
Čelní okna jsou zasklená líp, než na mém modelu, který jsem pižlal z odlitku. Bohužel jejich průhlednost je špatná a navíc jsou na většině mašinek zapatlaná od lepidla.
Střešní partie jsou velmi zjednodušené, plastové pantografy jsou velmi hrubé, stejně jako většina armatur na střeše.
K podvozkovým partiím modelu bych řekl, že masky podvozků to má, nic detailního to není, ale s rozumným odstupem to ujde. Poměrně podivně vypadají pluhy, které jsou podle mě velice ploché.
Za mě musím konstatovat, že vhledem k ceně modelu (já za něj dal cca 500Kč) je kvalita uspokojivá, a i když je na maketě mnoho kompromisů, tak mi udělala velikou radost.
Následuje několik obrázku pro srovnání s dalšími modely na kolejišti.
Jak jsem již uvedl, lokomotivu jsem se rozhodl zprovoznit. Za mě je to zcela jasné, na kolejišti mám S-trakci, laminátku mám rád a vzhledem k tomu, jak pracné bylo vypilovat laminu z odlitku, a vzhledem k tomu, že nic lepšího stejně není, tak jsem se rozhodl, že maketu zpojízdním a upravím trošku i její vzhled.
Pro zpojízdnění jsem se rozhodl použít pojezd Roco z hobby lokomotivy SNCB řady 59. Pojezd je až na masky podvozků stejný s pojezdem z hobby lokomotivy DB 218, který jsem použil na lokomotivě 242.269, kde se velmi osvědčil.
Rozebral jsem maketu. Šlo to celkem dobře, jednotlivé díly byly sice lepeny zřejmě vteřinovým lepidlem, ale naštěstí moc nedržely. Mašinka se skládá z výlisku kastle, interiéru a spodku. Spodek je odlitek z nějaké slitiny zinku. Proti stavbě z odlitků je výhoda, že výlisky mají tenké stěny. Není třeba nic brousit a začišťovat.
V modýlku je vložená imitace interiéru lokomotivy. Stanoviště vypadá pěkně, na pultě jsou naznačeny ovládací prvky, některé dokonce i jinou barvou. Bohužel je ale pult špatně, protože šikmá část pultu není u předlohy přes celé stanoviště, ale pouze do cca 2/3, v levé části stanoviště je pouze stolek. No myslím, že to nebudu řešit.
Použitý pojezd má OK rozvory podvozků, vzdálenost otočných bodů je velká a pojezd je nutné zkrátit o cca 6mm.
Rám pojezdu jsem proto rozřízl rozbrušovačkou, zkrátil, plochy začistil a celek pak slepil gelovým vteřinovým lepidlem. Po zaschnutí lepidla jsem pojezd obrousil z boku na příslušnou šířku, tak aby šel přiměřeně lehce do skříně. Musel jsem také odbrousit zespodu nálitek nádrže, protože laminátka mezi podvozky nic takového nemá. Při těchto pracech je potřeba dát pozor na to, aby se neodbrousilo něco, co se odbrousit nemá - třeba otočné čepy podvozků.
V mezičase jsem "přezul" všechna dvojkolí. Našel jsem ve skladu ND 4 loukoťová dvojkolí Roco o správném průměru (bohužel nevím kdy, kde a ani proč jsem je koupil, ale naštěstí jsem je měl). Musel jsem je přelisovat na nápravy z pojezdu, kvůli správnému ozubenému pastorku.
Po odřezání masek jsem podvozky zkušebně sestavil. Ukázalo se, že bude nutné odřezat ještě výztuhy a bude také nutné upravit polohu sběracích plechů.
Z podvozků jsem tedy ještě odřezal přebytečný plast v přední a zadní časti; tedy zejména tu část, ke které bylo původně přiděláno spřáhlo.
Na obrázku 28 je vidět špatná pozice sběracích plechů. V této pozici by plechy jezdily po loukotích a né obručích. Bylo tedy nutné opatrně odlomit sběrací plechy (jsou zavařené na čepech, které prochází otvory v plechách) a přilepit je do správné pozice, tj. o cca 2mm výše. Následně jsem přilepil masky na spodní část podvozku a tím práce na podvozcích v podstatě skončily.
Pokračoval jsem na pracech na rámu. Rozhodl jsem se, že použiji rám z makety.
Do rámu jsem vyřezal otvory pro podvozky tak, aby se mohly volně natáčet.
Následně jsem rám přilepil opět gelovým vteřinovým lepidlem ke zbytku rámu lokomotivy. Cílem tohoto kroku bylo vyztužit lepený rám lokomotivy, zvětšit hmotnost modelu a zajistit přesně pozici pojezdu a skříně modelu, protože rám z makety do kastle přesně zapadal. Jako výhodu jsem bral i to, že k rámu budu moci přilepit pluhy.
Bohužel jsem se dopustil drobného omylu. Před slepením rámu jsem si nepohlídal výšku nárazníků. Skříň na rámu seděla příliš vysoko; před slepení jsem měl mezi obě části rámu vložit nějaký mezikus o výšce cca 1 mm (třeba kus plechu). Po slepení se mi spodek rámu nepodařilo oddělit a tak jsem musel ztenčit rám v oblastech čelníků a také o něco prohloubit vybrání v čelnících.
Když seděla správně výška skříně, mohl jsem pokračovat ve stavbě. Do předních částí rámu jsem přilepil cuprexitové destičky, na které patří nasunout imitace ovládacích pultů. Tyto destičky budou mít dvojí funkci: 1) budou držet pulty ve správné pozici a 2) budou k nim naletovány SMD diody čelního osvětlení.
Z cuprexitu jsem také vyrobil držák motoru, dekodéru a skříně v jednom. Následně jsem zkompletoval pojezd a zapojil dekodér. Nyní už byla lokomotiva pojízdná.
Po ověření správné funkce jsem pokračoval na pojezdu. Na zadní konec rámu jsem přilepil kulisu Gützold (na opačném konci kulisu nemám, lokomotiva bude vždy v čele vlaku, posunovat s ní neplánuji). Kulisu jsem přilepil tak, že přečnívá mírně přes rám, spojení s vagóny má mezeru mezi nárazníky, ale je to nutné zlo z důvodu případné demontáže podvozku. Při demontáži se podvozek totiž vysunuje směrem k čelu lokomotivy. Pozice kulisy je vidět na obrázku 47.
Dále jsem zapojil čelní osvětlení. Na cuprexitové destičky jsem naletoval SMD diody, na jeden konec bílé+červené, na druhý konec pouze bílé. Nakonec jsem ale červené stejně nezapojil, protože na dekodéru nebyl volný výstup a nehodlám svítit červenými konci do vlaku.
Diody svítí přes imitace pultu, ve kterých jsem vyvrtal otvory. Toto provedení má výhodu v tom, že pulty zakrývají destičku s diodami a neprosvítá světlo skrz stěnu skříně lokomotivy.
Z výlisku skříně jsem musel odstranit makety čelních světel. To byl ovšem oříšek, protože světla tam opravdu dobře držela. Bohužel se mi při tom podařilo oloupat barvu v okolí světel (což jsem musel později zaretušovat). Také jsem musel vyvrtat díru do dálkového reflektoru, ale to už nebyl problém.
Tím byly práce na pojezdu hotové. Dále jsem pokračoval na vylepšení skříně. Ze střechy lokomotivy jsem odstranil sběrače a veškerou bižutérii. Gelovým vteřinovým lepidlem jsem zatmelil všechny přebytečné otvory. Dále jsem vypiloval otvory pro pantografy, protože pantografy do původních nepasovaly. I pantografy se musely upravit, tedy trošku přetvarovat jejich uchycení.
Po přebroušení střechy jsem naznačil dělení mezi jednotlivými částmi střechy, přidal imitace vík písečníků (z hlaviček hřebíků) a vytvořil základnu hlavního vypínače.
Dále jsem dodělal ještě pár drobností - otvory pro hadice na čelech a otvory pro madla posunovače. Pak už byla skříň připravená pro lakování. Skříň lokomotivy jsem vymaskoval Tamia páskou a stříknul Surfacem. Po zaschnutí Surfacu se objevily nedostatky v broušení, takže jsem musel střechu znovu přebrousit. Následně jsem střechu přestříkal šedou syntetikou od Revella.
Po nastříkání střechy jsem lokomotivu mírně napatinoval. Zejména střechu (olejová barva + prachový pigment) a žaluzie na bocích lokomotivy (olejová barva). Dalším krokem bylo dosazení sběračů a dalších zařízení na střechu lokomotivy. Sběrače a pod. jsem ještě lehce napatinoval prachovými pigmenty. Dalším krokem byla aplikace vodových obtisků na rám lokomotivy. Následovalo vymaskování čelních oken a poté a nalakování lokomotivy matným lakem od Revellu.
V mezičase jsem nastříkal šedivou barvou masky podvozků a detaily na spodku lokomotivy. Také jsem natřel štětečkem dvojkolí. Masky podvozků a spodek lokomotivy jsem napatinoval a přelakoval matným lakem.
Nyní už zbývalo pouze zasklít světla a boční okna a lokomotivu zkompletovat.
Myslím, že se mi z hračky z časopisu podařilo vytvořit moc pěkný model a že v čelech vlaků na kolejišti neudělá ostudu. Podle mého se vynaložené úsilí vyplatilo a uvažuji o tom, že si seženu další maketu na přestavbu. Z modýlku mám opravdu radost.