PATINAAby nevypadalo modelové kolejiště příliš uměle měla by ke slovu přijít patina. V této sekci bych chtěl popsat postupy tvorby různých druhů patiny, které jsem vyzkoušel a které se mi osvědčili.

Patinování by se mělo inspirovat skutečností. V reálném světě snad neexistuje věc, která by nebyla nějakým způsobem špinavá, oprýskaná, či jinak opotřebovaná. To platí obzvláště o věcech vyskytujících se kolem železnice. Ale pozor, i ve skutečnosti je spousta věcí nových či opravených a ty pochopitelně špinavé nejsou. Při patinování je dobré mít po ruce fotku skutečné věci či drážního vozidla pro případnou inspiraci. Ještě bych podotkl, že obzvláště při patinování platí, že někdy méně je více a že nic se nemá přehánět.

Patina kolejnic a pražců

V tomto případě se snažíme napodobit rez na bocích kolejnic. Existuje několik možných způsobů jak toto udělat od stříkání speciální rezaté barvy ve spreji až po nanášení práškových barev štětcem.

Já jsem natřel boky kolejnic temperovými barvami. Potřebný rezatý odstín jsem namíchal z hnědé, černé a červené, a do barvy jsem přidal trochu Herkulesu. Kolejnice jsem natřel malým štětečkem. Barva, která zůstane na pražcích a na štěrku okolo nám nevadí, protože i ve skutečnosti jsou pražce i štěrk od rzi špinavé. Barvu na vrškách kolejnic jsem hned setřel vlhkým hadříkem. Tímto poměrně nenáročným postupem lze dosáhnout slušných výsledků. Na přiloženém obrázku si můžete prohlédnou výsledek mého snažení.

Kliknutím se obrázek zvětší
Na obrázku vpravo je patinovaná kolej, vlevo pro srovnání kolej nepatinovaná. Myslím, že ta patinovaná vypadá podstatně lépe.

V současnosti používám na patinování kolejnic hnědou syntetiku od Revelu. Barvu na vrškách kolejnic je pak nutné setřít hadříkem namočeným v ředidle. Také jsem začal patinovat pražce a štěrk křídami (malířskou i školní) a to různými odstíny hnědé.

Kliknutím se obrázek zvětší
Na obrázku jsou kolejnice i s patinovanými pražci.

Patina na vagónech s uhlím

Tu jsem napodobil velmi jednoduše. Při výrobě nákladu uhlí, jsem rozdrtil dřevěné uhlí na potřebou velikost a nalepil jej na destičku z pěnového polystyrénu. Tu jsem předtím vyřezal tak, aby přesně pasovala do vagónku, a její vrchní stranu jsem upravil do tvaru jakési kopy (dnes si myslím, že by náklad měl tvořit spíš několik menších kupek, v tomto případě čtyři). Po vložení nákladu do vagónu jsem pak celek posypal jemným uhelným prachem. Ten po jemném ofoukání zůstal v nejvíce v různých záhybech a na římsách, zatímco na rovné ploše zůstala jen tenká vrstva, tak jako na skutečných vagónech.

Kliknutím se obrázek zvětší
Souprava patinovaných vozů.

Nevýhodou takto provedené patiny je, že se s vagónkem musí zacházet velmi opatrně, aby se patina "neosahala". Výhodou je, že se vagónek dá poměrně snadno uvést do původního stavu. Pokud by nám vadilo, že se patina může časem smýt, můžeme vagón přelakovat (nemám vyzkoušeno).

Mastná špína

Různou mastnou špínu jsem se snažil napodobit pomocí černé malířské olejové barvy. Tu jsem nanesl na místo, kde měla být skvrna a okraje jsem rozmazal do ztracena. Pokud se vám pokus nepovede nevadí, protože barva lze do zaschnutí (asi 24h) setřít. Při troše trpělivostí a několika pokusech lze dosáhnout pěkného výsledku.

Kliknutím se obrázek zvětší

Tímto způsobem jsem zkoušel napatinovat podvozky lokomotivy. Barvu jsem po nanesení na podvozek setřel tak, aby v různých záhybech trošku zůstala. Ve skutečnosti se špína drží právě v koutech a záhybech.

<  ZPĚT