Přestavba modelu ragulina od PIKO




Kliknutím se obrázek zvětší

Tento model je stále ještě oblíbený hlavně mezi začínajícími modeláři a pro svoji poměrně nízkou pořizovací cenu na burzách a v bazarech.

Ovšem jeho jízdní vlastnosti jsou dosti žalostné! Až se můžeme ptát:"kde udělali soudruzi z NDR chybu"?

Nejjednodušší úpravou je připojení kondenzátoru paralelně k motoru. Použijeme dva elektrolitické kondenzátory spojené do série buď plusamama nebo mínusama a potom paralelně k motoru. Pak jim nevadí změna polarity, ale je poloviční kapacita. Kapacita kondenzátorů je čím větší, tím lepší, řádově 1000ce µF. Tato úprava se hodí jenom do velkých mašin, kde je dost místa. Model pak jezdí plynuleji a z důvodu lepšího vyhlazení proudu komutátor méně jiskří. Mašina má i malý, leč znatelný doběh. Ovšem pořád nic neutáhne.

Druhou možností je sehnat ještě jeden motorový podvozek. Jízdní vlastnosti se tak výrazně zlepší. A je dobré přidat ještě kousek olova.

Třetí možnost je udělat úplně nový pohon. Dá to více práce, ale začátečník se na tom vyučí. Pro názornost jsem pořídil fotky hlavních skupin mašiny. Výkres nemám, dělal jsem to přímo. Koncepce pohonu je: motor uprostřed rámu a přes kardany poháněny oba podvozky.

Kliknutím se obrázek zvětší Kliknutím se obrázek zvětší
vlevo pohled po sejmutí karoserie, vpravo celkový pohled na pohon

Motor je použit velký Mabushi s otáčkami do 5000 ot./min (Pozor na otáčky používaných motorů! Do modelů lokomotiv nikdy nepoužívat vysokootáčkové motory, tedy třeba s 10 000 ot./min!).

Kliknutím se obrázek zvětší
detail motoru

Tyto motorky mají pěti pólovou kotvu a jsou velmi robustní konstrukce. Nechal jsem si prolisovat osu kotvy a udělat jeden nebo dva setrvačníky. Motor sedí v původní nádrži. Motorek můžeme použít jakýkoliv se dvěma hřídeli. PIKO nabízí jako náhradní díl motory asi za 20euro. Velmi dobré byly i PIKO motory z šedesátých let.

Z podvozků se odřízne držák původního motoru a přišroubuje se plošinka s konzolou převodu a nicohlavem.

Kliknutím se obrázek zvětší Kliknutím se obrázek zvětší
detail uložení podvozku a provedení kardanu

Pozor: podvozky otočíme, tedy budou převodem dopředu. Převody jsou použity původní. Z původního motoru sejmeme pastorek a dáme ho na nově vyrobenou hřídelku s kardanovou kulisou.

Kliknutím se obrázek zvětší
detail převodu

Musíme samozřejmě otočit i masky podvozků.

Kliknutím se obrázek zvětší
pohled ze spodu, je vidět otočené masky podvozku

Rám se použije s úpravami původní a doplní se příčníky pro upevnění podvozků. Protože podvozek je v nicohlavu zajištěn závlačkou, tak pro lepší montáž, příčníky přišroubujeme. Nicohlav musí mít vůli aby se podvozky mohly trochu "kynklat" na všechny strany.

Zbytek prostoru strojovny vyplníme závažím.

Kliknutím se obrázek zvětší Kliknutím se obrázek zvětší
závaží ze spodu a ze shora

Z cu desek sletujeme základní tvar a vyplníme olovem. Závaží může být provedeno i jinak, třeba ze železných plátků. Můj model váží 730g.

Osvětlení můžeme použít původní, nebo jak patrno z obrázku, diodové. Vyrobíme destičku se spoji a můžeme z cu desek udělat i kabinu. Proud na osvětlení se přenáší z rámu pružnými kontakty.

Kliknutím se obrázek zvětší
vnitřek karoserie s osvětlením

Na obrázcích trčí různě kablíky. Jsou to spoje od podvozků k motoru přes odrušovače. Přenos proudu mezi podvozky a motorem je zajištěn pomocí cu desek tvořících boky závaží.

Kliknutím se obrázek zvětší
poled na usazené závaží, převody a připojení kablíků od podvozku

Tato různě modifikovaná konstrukce se mi osvědčila i pro přestavbu dalších mašin (E(S)499, sergeje) a pro stavbu modelů z odlitků.

Kde co sehnat?

Motor se dá běžně koupit. Prolisování hřídele kotvy a výrobu setrvačníku jsem si nechal udělat. Kardany taky, ale dají se už koupit hotové z plastu. A jsou kvalitní. Převody jsou původní.I v podvozcích. Nápravy jsou také původní i s bandážemi. Pokud by kola čochtala, jak je u modelů z NDR obvyklé, dají se koupit nové nápravy. Jinak si nechávám dělat převody na zakázku.

Všechno sháním na pražské burze. Na jiné nechodím, ale myslím, že i na mimopražských burzách je ledacos k sehnání a že tam chodí šikovní modeláři, co ledacos udělají na zakázku. Stavba modelu dá především hodně shánění různých dílů a součástek. Domu si můžete přinést prakticky stavebnici modelu a půl je hotovo.

PAVEL BŘEZINA

<  ZPĚT