15 let stránek ModelyH0
V polovině července to bylo 15 let od založení stránek modely H0. Stránky původně vznikly jako školní práce, v rámci které jsem zkoušel napsat něco v HTML kódu. Když už jsem měl stránky udělané, tak jsem je o prázdninách nakopíroval na web. Začínal jsem na SWEBu, což byl hosting od seznamu a stránky sloužily jenom jako prezentace mého kolejiště.

kliknutím se obrázek zvětší  kliknutím se obrázek zvětší
Takto se v roce 2003 začínalo.

Brzy přibyl jakýsi katalog modelů lokomotiv Č(S)D ve velikosti H0 a vzápětí různé další články.

Je třeba říci, že tenkrát jsem přidával něco na web několikrát do měsíce, takže počet informací na webu poměrně rychle rostl. Jak web bobtnal, tak se musel několikrát stěhovat, až nakonec zakotvil na vlastní adrese www.modelyh0.com / www.modelyh0.cz.

kliknutím se obrázek zvětší  kliknutím se obrázek zvětší
kliknutím se obrázek zvětší  kliknutím se obrázek zvětší
Jak šel čas: 2005, březen 2006, srpen 2006, 2008.

Až do roku 2010 jsem stránky doplňoval minimálně jednou měsíčně, pak už to začalo být slabší a v roce 2012 jsem nepřidal nic. Tou dobou jsem se totiž odstěhoval z domu od rodičů a řešil jsem spoustu jiných věcí. V roce 2013 jsem přestěhoval i kolejiště a tak bylo zas o čem psát. Dnes se mi podaří alespoň několik aktualizací do roka a lepší už to asi ani nebude. Ne, že by se nenašlo trošku času na to něco sepsat, ale nápady jaksi nejsou. Vždy, když něco na kolejišti dodělám, tak se na stránkách pochlubím.

15 let je poměrně dlouhá doba, nejen v životě internetových stránek, ale i v životě člověka. U mě se odehrálo v podstatě všechno. Dostudoval jsem, našel si trvalou práci, oženil se, koupil dům a narodily se nám dvě děti.

I v modelařině se ledasco událo. Předně světoví výrobci modelů si všimli i našich předloh. Objevilo se na trhu několik typických lokomotiv československé konstrukce - Brejlovec, Mráča, Čmelák, Gorila,... Objevilo se pár nových českých výrobců a několik jich zase zaniklo, ale tak už to je. Také můj vztah k modelařině se změnil. Od chudého studenta jsem se dostal k chudému pracujícímu. Nicméně, jako pracující dokážu přeci jen lépe nějaké peníze na modelařinu ušetřit, takže už neřeším jak něco vyrobit v podstatě zadarmo, ale pokud se dá něco rozumně koupit, tak si to koupím. Kdysi jsem různě přestavoval lokomotivy na Piko pojezdy abych něco ušetřil, dneska už dělám jenom předlohy, které se nedají koupit a často mnou postavený model přesahuje cenou tovární modely. Je také třeba říci, že jsem spoustu lokomotiv postavil ještě v době, kdy na trhu nebyly - jako třeba lokomotivu 742, kterou jsem postavil z leptu, protože jí nikdo nedělal; dneska bych si jí raději koupil a svůj čas věnoval něčemu jinému.

Do budoucna bych chtěl stránky udržet a občas poreferovat o tom co u mě nového. Jiné další ambice nemám.

Na závěr tohoto ohlédnutí za 15ti lety provozu stránek bych chtěl poděkovat čtenářům stránek, protože bez nich by to nemělo smysl. Dále bych chtěl poděkovat svým spolutvůrcům, přispěvatelům a všem, kteří se nějak podíleli na tvorbě stránek. Děkuji Vám a doufám, že stránkám zachováte svou přízeň.

Petr Smrčka

<  ZPĚT