Laminátky a další střídavé potvory

Rok 2020 za mnoho nestál, na tom si myslím, že se shodneme. Nicméně pro mě, jako modeláře, byl docela dobrý. Jednak jsem měl díky všem lockdownům, 60%, a dalším "opatřením" (začínám být na toto slovo alergický) více času na modelařinu, kterou nám náhodou nezakázali. Zároveň v roce 2020 přišlo několik zajímavých novinek - alespoň pro mě. 810 - od MTB a později od Roco. A HLAVNĚ laminátky, moje srdeční záležitost.

V létě 2020 se objevila, jako první, laminátka od Techimage. Za mě nádherný model. Moje první mašinka se zvukem. Paráda.

Na podzim se objevila laminátka od Pika. Můj první dojem z ní byl snad ještě lepší než z Techimage (je ale třeba říct, že Piko zvolilo atraktivnější barevné řešení). Se zatajeným dechem jsem model po vybalení prohlížel - za mě je prostě nádherný.

Samozřejmě, že nakonec každá věc má nějaké mouchy a tak i u obou modelů se nějaké najdou. K některým se dostanu. Ale z obou modelů jsem měl radost. Podobné nadšení jsem měl z prvního vláčku Piko na Vánoce 1989. Pak z brejlovce ČS Train před 20 lety (a další, když se mi ho podařilo zpojízdnit) a před 15 lety ze sergeje Roco (můj první moderní model). Mezitím jsem si pořídil spoustu modelů, ale opravdu nadšený jsem byl jenom z pár z nich.

Techimage vs. Piko

Vždy mě trošku mrzí, když stejný model začne vyrábět více výrobců. Proč? No, protože mám pocit, že se tím plýtvá kapacitami, že modelů podle českých předloh je málo, a že by bylo fajn, kdyby se dělaly radši modely podle různých předloh. Nicméně, v případě laminátek, každý model představuje alespoň trošku jinou předlohu - Techimage S489 a Piko S499. A obě stojí za to.

Následující fotografie zachycují oba modely, polomáčená S489 je výrobkem Techimage, červená se žlutým pruhem S499 Piko.

kliknutím se obrázek zvětší  kliknutím se obrázek zvětší
Obr.1+2 Lokomotivy za sebou na jedné koleji. Jak je z obrázku patrné, Piko je o cca 1mm vyšší. Podle měření a srovnání s předlohou je správně výška u Techimage.

kliknutím se obrázek zvětší  kliknutím se obrázek zvětší
Obr.3+4 čela, strana bez spřáhel

kliknutím se obrázek zvětší  kliknutím se obrázek zvětší
Obr.5+6 čela, strana bez spřáhel, jiný úhel

kliknutím se obrázek zvětší  kliknutím se obrázek zvětší
Obr.7+8 čela, strana osazená spřáhly

kliknutím se obrázek zvětší  kliknutím se obrázek zvětší
Obr.9+10 Porovnání střech. Piko mi přijde detailnější, na druhou stranu "madlo" kolem předního čela (ve skutečnosti to je ochrana při pádu troleje) působí hrubě až rušivě a podle mého by mašinka vypadala lépe bez toho. Nicméně skutečný stroj S499.1023 to tam měl z výroby, takže by to tam mělo být. Pro doplnění, S489 to neměly, takže Techimage to má taky dobře.

kliknutím se obrázek zvětší  kliknutím se obrázek zvětší
Obr.11+12 Porovnání spodních partií modelů. Piko je opět o něco detailnější.

Modely jsem zatím nerozebíral - nebyl pro to důvod. Navíc mám pocit, že bych při rozebírání modelu ulámal některé detaily. Fotky rozebraného modelu Piko můžete nalézt na stránkách Trainmania - http://www.trainmania.info/clanky.html#laminatka.

Jízdní vlastnosti obou modelů jsou výborné. Oba jezdí tiše, hladce a plynule. Tažná síla OK, výpadky napájení jsem nezaznamenal, maximální rychlost cca odpovídá předloze (Piko je o něco rychlejší než by odpovídalo).

Která je teda lepší. To těžko říct, ale zkusím shrnout nějaké přednosti a nedostatky:

Techimage:

Piko:

Z laminátek mám radost, rozšířily můj park elektrických lokomotiv. Na svém kolejišti provozuji S-trakci, takže laminátka je pro mě nutnost.

Další elektriky ČSD/ČD

V současnosti mám 4 laminátky - viz následující fotky. Myslím, že žádná z nich není úplná ostuda, ale je třeba říci, že nové modely ty moje domaděly poněkud dehonestují.

kliknutím se obrázek zvětší  kliknutím se obrázek zvětší
Obr.13+14 Zleva: S499.1023 - Piko, S489.0020 - Techimage, 230.059 - karosérie Atlas edition (časopis) + pojezd Roco BR218, 240.063 - karosérie odlitek + pojezd Roco.

kliknutím se obrázek zvětší  kliknutím se obrázek zvětší  kliknutím se obrázek zvětší
Obr.15+16+17 Zezadu: S499.1023 - Piko, S489.0020 - Techimage, 230.059 - karosérie Atlas edition (časopis) + pojezd Roco BR218, 240.063 - karosérie odlitek + pojezd Roco.

Z dalších střídavých lokomotiv vlastním ještě plecháče 242, Dášu 263.002, ESO Piko a 363 MTB - viz fotografie níže. Park elektrik se mi pěkně rozrůstá a zdá se, že i rozrůstat bude.

kliknutím se obrázek zvětší  kliknutím se obrázek zvětší
kliknutím se obrázek zvětší  kliknutím se obrázek zvětší
Obr.18-21 Moje sbírka střídavek. Zleva/zezadu: ES499.0010 Piko (upravený pojezd), 363.129 MTB, 263.002 Piko (upravená BR180), 242.269 vlastní stavba (odlitek, pojezd Roco BR218 Hobby), 240.063 vlastní stavba (odlitek, pojezd Roco), S499.1023 Piko, S489.0020 Techimage, 230.059 vlastní stavba (Atlas edition, pojezd Roco BR218 Hobby).

V budoucnu si další laminátky určitě pořídím a to od obou výrobců. Své stavby vyřazovat nebudu, mám je rád. Stejně tak si nechám i staré Piko Eso - podařilo se mi ho dostat do stavu, kdy vcelku spolehlivě jezdí a je to prostě nostalgie.

Do budoucna ještě upravím jednu Piko 180 na 263.001 a postavím nějakou tu žehličku - jednu už mám rozestavěnou.

kliknutím se obrázek zvětší
Obr.22 Rozestavěná žehlička. Karosérie lept Cekul, pojezd Roco BR218.

Také se mi válí doma pantograf 560, ale na ten pravděpodobně nikdy nedojde. Ale kdyby na něj někdy došlo, tak budu mít park střídavých strojů v podstatě kompletní.

kliknutím se obrázek zvětší
Obr.23 Odlitky elektrické jednotky řady 560.

Co asi dám pryč, tak je 363 MTB. Ta mašinka se mi prostě nelíbí. Sice jezdí dobře, ale vzhled je katastrofa - mašinka je široká, má obrovská čelní okna, boční profil taky nesedí. Staré mašinky od Pika občas také úplně netrefily předlohu, ale v dobách, kdy byly úplně jiné konstrukční možnosti. Takže jí dám asi na hraní dětem.

Je potěšitelné, že se dostaly do výroby modely český střídavých elektrických lokomotiv. Laminátka je ikona, s universálním využitím na kolejišti. Z dalších lokomotiv střídavé trakce letos (2021) přijdou další série 350 od ACME a snad i 363, takže je určitě se na co těšit.

Petr Smrčka

<  ZPĚT