BRAMOS

M152.0004

kliknutím na obrázek se obrázek zvětší
Obr.1

Pod přezdívkami "Orchestrión", "Šukafón", "Osmsetdesítka" a mnoha dalšími se skrývá nejznámější vozidlo našich regionálních tratí. Tento stoj prostě patří k našim lokálkám, a proto by jeho model měl být v provozu i na každém českém kolejišti. Prodejní potenciál tohoto modelu si zřejmě uvědomili i lidé od firmy Bramos a uvedli model v roce 2003 na trh.

Vzhled a vybavení

Model vypadá velmi dobře a věrně napodobuje svůj velký vzor. Některé detaily ovšem působí proti skutečnosti zjednodušeně, zejména je to vidět v čelních partiích.

kliknutím na obrázek se obrázek zvětší  kliknutím na obrázek se obrázek zvětší
Obr.2+3 Srovnání čela modelu a skutečného vozu. Na modelu chybí stěrače, zrcátka a všechna madla. K modelu jsou dodávány na doplnění šroubovka a hadice. Rámečky kolem světel jsou také velmi zjednodušené.
(obr.3 foto: M.Horák)


Střecha, i bočnice modelu jsou provedeny dobře, bez větších kompromisů; stejně tak i podvozkové partie. Zasklení modelu je provedeno čistě, okna jsou dobře průhledná. Pěkně je provedeno hliníkové orámování výklopné části oken.

kliknutím na obrázek se obrázek zvětší  kliknutím na obrázek se obrázek zvětší

kliknutím na obrázek se obrázek zvětší  kliknutím na obrázek se obrázek zvětší
Obr.4,5,6,7 Model zboku a mírně shora.

Povrchová úprava modelu není špatná. Barevný přechod mezi střechou a bočnicí je ostrý, vyjma drobných přetažení v oblasti přechodu čela do bočnice. O něco horší to je v přechodu červená-krémová, kde v oblastech okolo dveří došlo k většímu zastříknutí barvy. Další výhrady bych měl k sytosti potisku žlutých nápisů, které dle mého názoru špatně kryjí, působí nevýrazně a ve skutečnosti byly ve světlejším odstínu.

Model má vnitřní vybavení, které je ovšem dost zjednodušeno. Celý interiér je vyroben v červené barvě, není naznačeno zařízení stanoviště strojvedoucího a sedačky v oddíle málo vystupují z podlahy. To poslední je asi nutné zlo, zřejmě kvůli instalaci pohonu. Při provozu na kolejišti tyto nedostatky nejsou vidět, navíc dovybavení stanoviště a barevné úpravy interiéru by mohla většina modelářů zvládnout.

kliknutím na obrázek se obrázek zvětší
Obr.8 Vnitřní vybavení motorového vozu je dost zjednodušeno.

Model má funkční čelní a koncové osvětlení, které je zhotoveno ze žlutých a červených diod. Vepředu model svítí žlutě, vzadu červeně.

kliknutím na obrázek se obrázek zvětší  kliknutím na obrázek se obrázek zvětší
Obr.9+10 Na obrázcích je model s rozsvíceným čelním a koncovým osvětlením.

Motorový vůz je vybaven celkem zdařilým vnitřním osvětlením.

kliknutím na obrázek se obrázek zvětší
Obr.11 Model s rozsvíceným čelním a vnitřním osvětlením za světla...

kliknutím na obrázek se obrázek zvětší  kliknutím na obrázek se obrázek zvětší
Obr.12+13 ...a za tmy.

Motorák je vybavený kulisou krátkého spřáhla, která je spojena s pluhem. Ten se tedy natáčí společně se spřáhlem. Toto řešení má výhodu v tom, že není nutné dělat pluhy s velkým otvorem umožňujícím pohyby spřáhla.

Pohon

Tentokrát jsem model kvůli fotkám pohonu nerozebíral, nepodařilo se mi to a nechtěl jsem motorák, který jsem měl půjčený, poškodit.

kliknutím na obrázek se obrázek zvětší  kliknutím na obrázek se obrázek zvětší
Obr.14+15 Motorák zespodu. Na obrázku vpravo je detail hnacího dvojkolí.

Pohon obstarává podélně uložený třípólový motor se setrvačníkem, umístěný pod podlahou vozu. Zněj je pomocí převodovky se šnekovým převodem poháněna jedna náprava. Model je velmi lehký - 140 g. Sběr proudu je proveden pomocí obou náprav.

Jízdní vlastnosti

Zatímco v hodnocení vzhledu model nedopadá vůbec špatně, tak s jízdními vlastnostmi docela propadá. Jízdní vlastnosti modelu jsou bez přehánění hrozné.

Tažná síla modelu je velmi malá, i když za určitých okolností by se dala akceptovat. Jeden přívěsný vůz motorák utáhne (i na mírném stoupání), dva tak možná na rovině. Ve stoupání 30°/oo už nejede ani sám.

Nehnaná náprava se buď netočí, nebo nesbírá proud. Při pokusech o vyladění sběrací plechů se pohybujeme někde mezi. Na zkoušeném modelu bylo proto sbírání proudu předěláno na sběr přes hroty. Podobnou úpravu prováděl i Houmr a má jí zachycenou na svých stránkách.

kliknutím na obrázek se obrázek zvětší
Obr.16 Detail upravené běžné nápravy, kde došlo k odstranění sběracích plíšků a byla provedena rekonstrukce na sbírání přes hroty.

Další nectností testovaného exempláře je vysoká hlučnost. Je možné, že některé kousky jsou na tom lépe, ale na hlučnost modelu si dost modelářů stěžuje. Ovšem najdou se i tací, kteří tvrdí, že jim motorák jezdí relativně potichu. Buď jak buď, zkoušený stroj byl v jednom směru hlučný (akceptovatelně), ve druhém pak ještě hlučnější (už né moc akceptovatelně).

Jak model jezdí můžete sami posoudit z následujících videí.

Kliknutím se otevře video  Kliknutím se otevře video
Video 1+2 Jízda motoráku po rovině. 1.video ukazuje jízdu tišší stranou, na 2.videu je zachycena jízda hlučnější stranou.

Kliknutím se otevře video  Kliknutím se otevře video
Video 3+4 Rozjezd motoráku do kopce. Na 3.videu se rozjíždí motorák do kopce cca 30°/oo tišší stranou. Na 4.videu se motorák s obtížemi pokouší rozjet do kopce hlučnější stranou.

Pokud to shrnu, tak musím konstatovat, že použitelnost vozidla na kolejišti je přinejmenším problematická.

Vlastnosti modelu
Hmotnost modelu Tažná síla modelu
(pro jeden a druhý směr)
Známka z jízdních vlastností
142 g 10 g / 12 g 4

Závěr

Recenzovaný model nebyl můj, byl půjčený od kamaráda, kolegy modeláře Ivoše, za což mu tímto velmi děkuji. Osobně jsem si model chtěl pořídit, ale protože modeluji zejména 5.epochu, tak jsem vyčkával na variantu ČD. Zatím jsem se nedočkal, objevila se sice po cca pěti letech verze v ČD, ale bílomodrožlutá, která se mi moc nelíbí a která vznikla snad jen jako limitovaná série. Ta navíc byla i docela drahá. I na tomto je vidět jistá podivnost v chování výrobce, když není schopen uvést na trh jiné barevné mutace. Asi nepotřebuje prodat.

Model má hrozné jízdní vlastnosti. Něco lze napravit, například lze upravit sběrače proudu, či přidat závaží. Viz např.: Houmrovyvlaky. Pak motoráček může i docela obstojně jezdit. Na malou obhajobu modelu je ovšem nutné říci, že dvounápravové pojezdy nikdy nebudou sbírat proud jako pojezdy s podvozky, to je jasné už z principu. Ale ty další nedostatky už nejsou z tohoto principu nutné a model mohl být bez nich.

Když to shrnu, tak já osobně jsem nakonec rád, že jsem si model nepořídil. Dříve mi přišlo líto koupit model za cca 4000 Kč a hned ho přelakovat. Když uvážím ty jízdní vlastnosti, tak by to byl zatraceně drahý polotovar modelu motorového vozu. A už bych si ho nepořídil, i kdyby přeci jen výrobce uvedl novou (pro mě správnou) barevnou kombinaci.


PS.: O přípojném voze bych možná uvažoval, kdyby byl v jiné než "polomáčené" barevné kombinaci.

<  ZPĚT