NOVÉ PIKO





180.013

Tento model elektrické lokomotivy vyrábí firma Piko již více jak 10 let. Existuje v mnoha barevných mutacích, představující verze lokomotivy v barvách ČSD/ČD (371/372), v barvách DR (230) a DB (180). V poslední době se model vyskytl i v korporátních nátěrech ČD a ČD Cargo.

kliknutím na obrázek se obrázek zvětší  kliknutím na obrázek se obrázek zvětší
Obr.1+2 model lokomotivy DB 180-013

Vzhled a vybavení

I přes jisté konstrukční stáří vypadá model velmi dobře a věrně vystihuje svůj velký vzor.

Popis modelu začnu, jako vždy, popisem povrchové úpravy modelu. K té bych měl drobnou výtku směřovanou k přílišnému plastovému vzhledu modelu, ale může to být jen můj subjektivní pocit. Barevné přechody jsou provedeny čistě, potisk modelu je ostrý a čitelný, včetně drobných nápisů a piktogramů.

Střešní partie modelu působí velmi dobrým a věrohodným dojmem. Samozřejmostí jsou funkční makety sběračů.

kliknutím na obrázek se obrázek zvětší  kliknutím na obrázek se obrázek zvětší
Obr.3+4 pohled na model mírně shora

Podvozkové partie jsou provedeny v barvě plastu, což ovšem v tomto případě nijak nesnižuje vzhled modelu.

Zasklení modelu je provedeno čistě, okna jsou perfektně průhledná, navíc s naznačenými gumovými profily, ve kterých jsou okna na skutečné lokomotivě usazena.

Model má naznačené stanoviště strojvedoucího, které je provedeno kompletně v šedé barvě a které přímo prosí o vybarvení. Výrobce naznačil i vybavení strojovny potiskem žlutých bezpečnostních mříží na rám modelu, které jsou vidět okny v bočnici.

kliknutím na obrázek se obrázek zvětší  kliknutím na obrázek se obrázek zvětší
Obr.5+6 čelní partie

Trošku zklamáním je osvětlení modelu, které je provedeno žlutými diodami v předu a červenými v zadu. Barva čelního osvětlení je hodně žlutá a navíc prosvítá plastem kolem světel a na stanoviště strojvedoucího.

Lokomotiva je vybavena kulisou krátkého spřáhla.

Pohon

kliknutím na obrázek se obrázek zvětší  kliknutím na obrázek se obrázek zvětší
Obr.7+8 Lokomotiva po sejmutí skříně. Na levém obrázku je vyfocena s přišroubovaným plošným spojem, na pravém obrázku je plošný spoj stranou a navíc je připojen DCC dekodér.

Pojezd tvoří těžký kovový rám, v jehož střední části je umístěn motor se setrvačníkem. Z něj je kroutící moment přenášen pomocí silikonových (pravděpodobně) hadiček na podvozky. Použití hadiček místo kardanů je celkem běžné pro modeláře při domácí výrobě či úpravách pojezdů, ale u továrního modelu jsem se s tím nikdy nesetkal. Osobně v tom ale nespatřuji žádný problém.

Tělo podvozků je opět kovové, což přispívá k hmotnosti modelu a dává naději pro jeho dlouhou životnost. V horní části podvozku je umístěn šnekový převod, z něhož je pak točivý moment přenášen na dvojkolí pomocí čelních ozubených kol. Lokomotiva má každý podvozek jiný, u jednoho podvozku jsou poháněna obě dvojkolí, u druhého pak pouze vnější dvojkolí. Tato disproporce je způsobena tím, že u podvozku s jedním poháněným dvojkolím je v místech, ve kterých jsou na druhém podvozku převody, vytvořeno vybrání pro sběrací lyžinu pro střídavý tříkolejnicový systém. Zajímavé na tom je, že ostatní výrobci tento problém řeší také a v podstatě stejně, ovšem s tím rozdílem, že stejnosměrné verze mají oba dva podvozky stejné s oběma dvojkolími hnacími a střídavé pak druhý podvozek pouze s jedním hnacím dvojkolím a vybráním pro lyžinu. Proč vyrábí PIKO i stejnosměrnou verzi pouze se třemi hnacími nápravami je zahaleno tajemstvím. Asi by těch 5 ozubených kol navíc přineslo závratné zvýšení výrobních nákladů.

Zřejmě aby výrobce vykompenzoval absenci jedné hnací nápravy opatřil model dvěmi bandážovanými dvojkolími a to vnějšími. Sběracími plechy jsou opatřena všechna dvojkolí, tedy i ta bandážovaná.

kliknutím na obrázek se obrázek zvětší  kliknutím na obrázek se obrázek zvětší
Obr.9+10 Pohled na lokomotivu zespodu. Na levém obrázku je sejmutý spodní kryt podvozků, na pravém je nasazen. Navíc je na pravém snímku změněná pozice bandážovaného dvojkolí. Povšimněte si také rozdílných podvozků.

Jízdní vlastnosti

Jízdní vlastnosti modelu jsou rozporuplné. Alespoň z mého pohledu.

Z jednoho úhlu pohledu má lokomotiva velkou tažnou sílu, a také tichý a klidný chod.

Z druhého úhlu má lokomotiva problémy s napájením. Trpí na cukání a zastavování na výhybkách i jinde. Tento problém se objevil na mé lokomotivě na mém kolejišti a i kolegové modeláři se s tímto setkali. Příčina je zřejmá. Je to použitím dvou bandážovaných náprav, kdy potom proud sbírají pouze dvě nápravy. Problém jsem se snažil vyřešit přesunutím jedné bandážované nápravy z kraje do středu modelu. To ale moc nepomohlo. Nakonec jsem si objednal náhradní nápravu bez bandáže, nápravu vyměnil a problémy se vyřešily. Tím jsem ovšem zmenšil tažnou sílu modelu, ale subjektivně se mi nezdá, že by s tím byl problém. Bohužel jsem tažnou sílu před úpravou nezměřil (a zatím ani po úpravě).

Použitelnost lokomotivy na kolejišti je po úpravě výborná, předtím poněkud problematická. Známky jsem proto udělil dvě, jedna platí před úpravou, druhá po.

Vlastnosti modelu
Hmotnost modelu Tažná síla modelu Známka z jízdních vlastností
475 g neměřeno 3 / 1-

Zkušenosti s provozem

Model vlastním pouze krátce, ale i tak jsem na něm toho dost upravoval. Po zakoupení a postavení na kolejiště se model při analogovém provozu rozjel a celkem slušně jezdil. Při digitalizaci se ovšem vyskytly potíže. Po připojení DCC dekodéru do zdířky model nejezdil a ani nereagoval na programovací pokusy. Nakonec se ukázalo, že je jinak zapojená zásuvka pro dekodér, kde byly přehozeny některé piny. Po přepojení drátů v konektoru, už vše fungovalo jak má. Nevím jestli se výrobce spletl, nebo jestli je chyba někde u mě. Prostě to nejezdilo. I analogová propojka byla zapojena na první pohled jinak než je obvyklé.

Další problémy nastaly se sběrem proudu a tak jsem byl nucen rozebírat a upravovat model znovu. Tato úprava je popsána v odstavci Jízdní vlastnosti.

Snad už nebudou s modelem další problémy.

Rozměry pojezdu

Pojezd této lokomotivy se hodí pro různé přestavby lokomotiv Škoda II.generace.



Závěr

Začnu trošku ze široka. Vždycky jsem chtěl mít na svém kolejišti české lokomotivy. Jelikož mám kolejiště z části zatrolejované tak i elektrické a jelikož jsem z jihu Čech tak ještě k tomu střídavé. Ovšem tovární výrobek české střídavé lokomotivy neexistuje, existuje pouze starý model PIKO dvousystémové lokomotivy řady ES499.0. Tento model ale za moc nestojí a každý vlak taky zrovna není rychlík či expres pro který se by se tato lokomotiva hodila.

Když někdy před 10ti lety přišel na trh model lokomotivy 371/372 (respektive DB180) tak já jsem zrovna nejásal, protože se na moje kolejiště nehodila. Jenže pak mi došlo, že 371/372 má stejnou skříň s 263; vzhledově se liší hlavně elektro výzbrojí na střeše, což by šlo napravit. Pak mě ale od koupě odradila cena modelu, která mi dodnes přijde dost vysoká. Svou 263 jsem vyrobil ze skříně PIKO, ale na vlastním pojezdu. Nedávno jsem si ovšem model koupil (starší, nejetý, ale se špatně dolepenými doplňky). Do budoucna bude přestavěn, jen zatím nevím na co - buď 263, nebo 363 s použitím kastle ČS-Train.

Myslím si, že firma PIKO připravila celkem solidní model, který je zajímavý i pro naše modeláře, lze provozovat na kolejišti s 3kV trakcí, nebo přestavět na další verze. Co se vzhledu týče, je podle mého model na dobré úrovni.

Hodnotím-li pojezd, musím napsat, že problémy se sběrem proudu mě trošku zklamaly, ale dají se řešit, stejně jako další drobnosti - vybarvení stanoviště, výměna diod v osvětlení za jiné s lepší barvou světla atd.

Pokud ale přihlédnu ke skutečnosti, že se nejedná zrovna o hobby model s akční cenou, ba naopak lokomotiva se řadí k těm dražším, tak si myslím že kritika je na místě.

Ještě pár posledních připomínek bych k tomuto modelu měl. Osobně mám pocit, že se model ve verzích ČSD/ČD špatně shání, když už se nějaká nová verze objeví na trhu, tak je relativně rychle rozebrána. Mě osobně třeba mrzí, že už se nedělá ČSD verze 372 s žlutým pruhem po obvodu skříně; byla by to totiž po přeznačení a úpravě střechy pěkná střídavka :-). A na úplný závěr ještě jeden povzdech. Byl by takový marketingový nesmysl udělat novou kastli v provedení 163/363? Podle přístupu firmy PIKO asi ano...

<  ZPĚT