VAGÓNY

Falls

20.11.2009

Roku 2009 na jaře jsem si pořídil tento nový vagon od firmy VDV modely.

Musím říci, že už na začátek jsem měl s vagónkem drobný problém. Nepřežil totiž zcela bez úhony přepravu poštou. Tím snad ani nechci lamentovat nad Českou poštou, protože by to bylo jednak určité klišé a jednak (či druhak :-) ) byla část problému i na straně výrobce, protože krabička nechrání křehký vagónek zcela dostatečně.

kliknutím na obrázek se obrázek zvětší
Krabička sice pěkná, ale moc toho neuchrání.

Co se tedy stalo? Dohromady nic, upadl žebřík a ulomil se zobáček na mechanismu kulisy spřáhla. Jinak nic. Žebřík by stačilo přilepit a u spřáhla dodělat chybějící část. To druhé jsem udělal, měl jsem to hotové za cca 10 minut, to první bohužel nikoliv, protože jsem žebřík uložil na bezpečné místo, jenže jsem zapomněl, kde se toto místo nachází. Fotky jsou tedy bez žebříku.

kliknutím na obrázek se obrázek zvětší
Takto dopadla kulisa spřáhla; ulomil se jazýček v její přední části.

Více o vagónku napoví fotografie.

kliknutím na obrázek se obrázek zvětší  kliknutím na obrázek se obrázek zvětší
Model z boku a mírně s hora. Model nemá funkční klapky, na rozdíl od podobných modelů od Pika, což já osobně nepovažuji za chybu.

kliknutím na obrázek se obrázek zvětší
Čelo bez plošiny s ulomenou kulisou. Když jsem model viděl poprvé, tak se mi nezdálo zaoblení hran v horní části korby, ale při pozorování skutečných vozů, jsem dospěl k závěru, že to bude dobře, protože ani skutečné vozy nemají hrany ostré. A tak jedinou vítku bych měl k špatnému slícování vršku korby - uprostřed je patrný schod mezi polovičkami modelu.

kliknutím na obrázek se obrázek zvětší  kliknutím na obrázek se obrázek zvětší
Čelo s plošinou vypadá díky množství leptaných detailů výborně. Na mém modelu chybí žebřík, který jsem ztratil. I na tomto čele je nedostatek v podobě horšího slícování poloviček karosérie modelu k sobě. Drobný nedostatek je špatně kryjící barva na stupačkách.

kliknutím na obrázek se obrázek zvětší
spodek modelu

Hmotnost modelu: NEM302 udává minimální hmotnost modelu 0,4g na 1mm délky modelu, což při délce 157mm představuje 63g. Model s hmotností 56g je tedy o cca 10% lehčí.

Jízdní vlastnosti jsou dobré, řešení kulis spřáhel a jejich funkce je srovnatelná s konkurencí. Při jízdách na kolejišti používám krátká spřáhla Roco. Zatím se mi při provozu nestalo, že by se uvolnila, či rozpadla kulisa, což se u jiných podobně řešených vagónů občas stává.

Co říci závěrem? Model se povedl, drobné nedostatky se sice najdou, ale celkový dojem je vynikající. Při "brouzdání" Internetem jsem narazil na mnohé diskuse kolem ceny modelu. Mě přijde přijatelná, vzhledem ke složitosti modelu i ke konkurenci. Navíc si myslím, že máme tržní kapitalismus, kde nikdo nikoho nenutí něco kupovat. Já osobně před výrobcem smekám, osobně bych se do podobného projektu nepustil, protože vím, co výroba forem a dalšího kolem obnáší (dělám ve firmě zabývající se výrobou forem a lisováním plastů).

Na úplný závěr minirecenze bych dodal, že to bude chtít trošku patiny a náklad uhlí. Pomalu také šetřím peníze, protože tyto vozy nejlépe vyniknou v ucelených soupravách...

Doplněno 12.08.2010

NOVÉ

Po čase jsem si od výrobce objednal další vagón Falls a stavebnici Sas (kterou mám ovšem stále v krabičce). Při objednávání jsem v poznámce požádal, zda by bylo možné navíc dostat žebřík a spřáhlo jako náhradní díly, že si je připlatím. Tyto díly byly ochotně přibaleny a navíc zdarma. Jednoznačně pozitivní zkušenost.

Nový vůz Falls má jiné podvozky - tentokrát přímo výrobky firmy VDV, ty předchozí totiž pocházely od Bramosu. Mě osobně se zdá, že ty původní měly jemněji provedené detaily.

kliknutím na obrázek se obrázek zvětší
Porovnání podvozků VDV (vlevo) a Bramos.

Setkal jsem se také z kritikou na provedení kulis spřáhel. Že se zasekávají, a mají tužší chod, než by patřilo. To první jsem osobně nezaznamenal, s tím druhým to bude asi pravda, zdá se totiž, že pružinky ve spřáhlech jsou tužší, než by mohly být. Zatím jsem ovšem ve spojitosti s touto skutečností nezaznamenal žádný problém.

Na závěr tohoto doplnění bych ještě dodal, že výrobce uvedl na trh další model: vůz Eas. Asi si ho také koupím :-)

<  ZPĚT