MÁM ROZPRACOVÁNOV následujícím článku bych chtěl svým čtenářům prezentovat rozpracovaná vozidla a i další věci na kterých pracuji. Některé projekty budou hotové možná až za několik let, nebo také vůbec ne.810 ČD

13.12.2011

Tento model by snad neměl chybět na žádném kolejišti, a tak jsem se rozhodl že nebude chybět ani na tom mém.

Před delší dobou jsem testoval motorák od Bramosu, který se neukázal zrovna v dobrém světle, zejména co se jízdních vlastností týče. Rozhodl jsem se tedy, že se pustím do vlastní stavby.

Zakoupil jsem mosaznou stavebnici pojezdu motorového vozu M152.0 ve verzi Light od Pavla Gülicha. Tento pojezd má poháněné obě nápravy, ty jsou navíc odpružené, takže by nemuselo docházet k výpadkům napájení při přejezdu nerovností na kolejích.

kliknutím se obrázek zvětší
Stavebnice pojezdu motorového vozu M152.0 Light od PG.

Se stavbou pojezdu jsem postupoval více/méně podle návodu a zřejmě proto se neobjevily žádné větší komplikace. Snad jediný problém, který jsem zaznamenal byl ten, že jsem z neznámé příčiny nedokázal rozdělit ocelovou strunu, která měla sloužit k odpružení převodovek, na stejně dlouhé čtyři díly. To ovšem nelze přikládat za vinu stavebnici.

kliknutím se obrázek zvětší
Na obrázku jsou vidět připravené hlavní celky pojezdu: motor, rám, nápravové převodovky, kapsy převodovek.

kliknutím se obrázek zvětší  kliknutím se obrázek zvětší
Zde již vše pokusně smontované dohromady. Zatím chybí kardany a sbírání proudu.

kliknutím se obrázek zvětší
Na obrázku vlevo je vidět složený kardan, vpravo rámeček s dalšími částmi pro druhý kardan. Ty mosazné kousky nahoře jsou držáky mosazné struny, sloužící jako sběrač proudu.

Na modelu jsou použita jednostranně izolovaná dvojkolí, proto je rám pojezdu vodivě propojen s jednou z kolejnic. Druhý pól napájení je proveden pomocí mosazných strun. Osobně v tomto nespatřuji velký problém (možná až odpálím nějaký ten dekodér tak změním názor). Pokud by toto vadilo, je možné odizolovat rám pomocí oboustranně izolovaných dvojkolí a přidání sběracích strun i na druhou stranu.

kliknutím se obrázek zvětší  kliknutím se obrázek zvětší  kliknutím se obrázek zvětší
Kompletní pojezd připravený k prvním zkušebním jízdám.

Zkušební jízdy jsem prováděl na kolejích poskládaných na stole, protože jsem toho času bez kolejiště. Na stole mi jezdil pojezd dobře, ale bude to chtít provést ještě několik zkušebních jízd na kolejišti (otázkou je na jakém :-) ). Co jsem slyšel od kamarádů modelářů, tak mají s tímto pojezdem dobré zkušenosti.

Stavebnice pojezdu není dle mého názoru vhodná pro začátečníky bez zkušeností se stavbou leptů, nebo něčeho jiného precizního. Je důležité mít alespoň základní vybavení pro lisování a rozlisování dvojkolí a ozubených kol. Na druhou stranu není to nic složitého a jak jsem již na začátku článku psal, dá se to s návodem bez větších komplikací zvládnout.

Další fotky ze stavby pojezdu najdete přímo ve fotogalerii Pavla Gulicha.

Na skříň motoráku hodlám použít výlisek od Bramosu. Za tím účelem jsem si zakoupil jakousi "stavebnici" obsahující výlisky skříně, rámu pojezdu, šachet, oken a dalšího potřebného pro stavbu makety motorového vozu. Pokusím se to celé dát nějak dohromady.

kliknutím se obrázek zvětší
Fotografie všech dílů, které mám přichystány pro stavbu motoráku. Skříň pochází od Bramosu.

Pokračování stavby snad bude následovat někdy v budoucnosti. Spíše ale až ve vzdálenější budoucnosti :-(

<  ZPĚT