RECENZE LOKOMOTIV VACEK
710 (T334.0)
Firma Vacek jinou lokomotivní řadu než T334.0 nevyráběla. V roce 2003 firma Vacek zanikla a výrobu železničních modelů převzala firma Bramos. Ta by měla model lokomotivy řady T334.0 po několika vylepšeních (zejména pohonu) uvést znovu na trh.

Vzhled a vybavení

Lokomotiva vypadá velmi dobře. Provedení detailů kapot a kabiny je dobré. Některé detaily spodku lokomotivy a celé zábradlí působí hrubě (u zábradlí je to ovšem nutné z pevnostních důvodů).
Povrchová úprava modelu je na dobré úrovni. Potisk je kvalitní a ostrý.
Mezi dobré vlastnosti modelu patří průhled kabinou strojvedoucího s naznačeným vnitřním vybavením. Nedostatkem je naopak absence osvětlení a v dnešní době i absence kulisy krátkého spřáhla.

Pohon

Kliknutím se obrázek zvětší Kliknutím se obrázek zvětší

Motor, který je v lokomotivě umístěn podélně, pohání pomocí čelních ozubených soukolí hřídel ve spodku lokomotivy. Na tomto hřídeli jsou umístěna dvě šneková kola, která pohání první a třetí nápravu lokomotivy.
Sběr proudu je proveden rovněž první a třetí nápravou lokomotivy.

Jízdní vlastnosti

Nejslabší stránkou tohoto hezkého a pěkně provedeného modelu jsou velmi špatné jízdní vlastnosti. Lokomotiva má špatně zvolené zpřevodování a proto jede při napětí 12V extrémně rychle. Při rozumné rychlosti (přibližně 6V) nepřejede díky sběru proudu ze dvou náprav přes křižovatkové vyhybky. Lokomotiva také nemá žádný výběh, což zastavování na úsecích bez napětí na vyhybkách napomáhá. Tažná síla lokomotivy je nízká. Na mém kolejišti ve stoupání 3cm/metr stěží utáhne dva vagóny (je dokonce menší než u lokomotivy T211 - viz níže). Lokomotiva je k tomu všemu velmi hlučná. Vzhledem k tomu všemu hodnotím jízdní vlastnosti známkou
4-.

Zkušenosti s provozem

Provoz lokomotivy na kolejišti je vzhledem ke špatným jízdním vlastnostem komplikovaný, a proto lokomotiva stojí většinou jen odstavená v depu (skoro to vypadá, že se model vydal po stopách skutečných lokomotiv, které měly v provozu také špatné jízdní vlastnosti, jež vedly k jejich poměrně rychlému vyřazování). Je škoda, že tak pěkný model musí stát odstaven.

Pro zlepšení jízdních vlastností jsem provedl úpravy na pojezdu lokomotivy. Více o tom v sekci úprava pojezdu lokomotivy T334.0.

<  ZPĚT