MOJE VOZIDLA

  240.063 T444.1027 742.195 555.122 242.269 263.002 434.2186  

240.063
NOVÉ 07.06.2017

Kliknutím se obrázek zvětší  Kliknutím se obrázek zvětší

Kliknutím se obrázek zvětší  Kliknutím se obrázek zvětší

Vzhled a vybavení / Popis

Karosérie lokomotivy pochází z odlitku, jehož výrobce neznám. Odlitek měl poměrně tenké stěny a podle mého názoru dobře vystihuje předlohu.

Detaily na střeše jsou provedeny docela solidně, některé detaily ovšem chybí (jako např.: válce pro stahování sběračů). Ve spodní části modelu jsem se pokusil znázornit šikmé tyče přenosu tažných sil. Model má naznačené stanoviště strojvedoucího.

Kliknutím se obrázek zvětší  Kliknutím se obrázek zvětší
Pohled na střechu a spodek modelu.

Lokomotiva je vybavena čelním osvětlením přepínaným po směru jízdy ze žluté na červenou. Dále je vybavena funkčním dálkovým reflektorem na jedné straně.

Model je digitalizován DCC dekodérem Lenz Silver+.

Model je nastříkán syntetickými barvami Revell. Popisy jsou zhotoveny pomocí vodových obtisků, které byly zalakovány matným lakem ještě před patinováním modelu. Patinu jsem provedl olejovými barvami a prachovými pigmenty. Nakonec jsem model přestříkal matným lakem Revell.

Pojezd

Kliknutím se obrázek zvětší  Kliknutím se obrázek zvětší
Lokomotiva po sejmutí skříně. Přibližně uprostřed pojezdu je umístěn motor Roco se setrvačníkem.

Pojezd je vlastní stavby s použitím komponentů Roco. Rám je sletovaný Cuprexitových destiček. Veškeré otvory v rámu jsou vyplněny olovem pro zvýšení hmotnosti.

Kliknutím se obrázek zvětší  Kliknutím se obrázek zvětší
Upravené podvozky ROCO.

Podvozky pocházejí z nějaké elektriky Roco. Bohužel netuším, která mašinka byla dárkyní orgánů, protože podvozky se mi podařilo sehnat samostatně. Podvozky mají poměrně zajímavé uchycení k pojezdu, které je provedeno čepem v dolní části podvozku, jež dosedá do mohutného zinkového držáku. Toto provedení podvozků poněkud zkomplikovalo stavbu rámu, který navíc musí být poměrně vysoko nad kolejemi.

Uprostřed rámu je umístěn 5tipólový motor ROCO se setrvačníkem. Z motoru jsou pomocí kardanových hřídelí poháněny oba dvounápravové podvozky. Na podvozku je od kardanu poháněno šnekové kolo, od něj jsou pak poháněna dvojkolí pomocí čelních ozubenými koly s přímým ozubením.

Sběr proudu je proveden pomocí všech čtyř náprav.

Jízdní vlastnosti

Lokomotiva má dobré jízdní vlastnosti. Lokomotiva se nezastavuje na vyhybkách ani nikde jinde. Tažná síla modelu je solidní.

Lokomotiva se při jízdě nepohupuje a nemá žádné vibrace. Maximální rychlost modelu je pouze o něco vyšší než by odpovídalo předloze. Regulace rychlosti je velmi dobrá, lokomotiva plynule reaguje na změny napětí, navíc dokáže jet i velmi pomalu.

K negativním vlastnostem modelu bych dodal, že model má poměrně malý výběh a také je subjektivně o něco hlučnější než moderní tovární modely.

Vlastnosti modelu
Hmotnost modelu Tažná síla modelu Známka z jízdních vlastností
450 g neměřeno 1-

Zkušenosti s provozem

Během krátkého zkušebního provozu lokomotivy (cca od září 2016) se neobjevily žádné problémy s pojezdem. Vzhledem k tomu, že jsou podvozky vyrobeny z kovu, tak ani žádné problémy do budoucna nepředpokládám.

Závěr

Lokomotiva není dokonalá. Nepodařilo se mi ideálně zasklít čelní okna. Popravdě, byl to docela oříšek. Také na modelu chybí nějaké ty detaily - stěrače,... Ale na druhou stranu si myslím, že model vcelku přesně vystihuje svou předlohu a při mírném odstupu na kolejišti vypadá parádně.

Mým cílem bylo vytvořit pěkný model české lokomotivy a to se mi podařilo.

Kliknutím přeskočí na článek

Na několika fotografiích je zachycen postup stavby modelu.

NAHORU


T444.1027

Kliknutím se obrázek zvětší  Kliknutím se obrázek zvětší

Kliknutím se obrázek zvětší  Kliknutím se obrázek zvětší

Vzhled a vybavení / Popis

Karosérie lokomotivy je zhotovena z leptu Cekul.

Model je nastříkán syntetickými barvami Revell. Popisky jsou provedeny pomocí vodových obtisků.

Tentokrát jsem se rozhodl uvést model do nátěru po vyrobení (nebo retro) a tak jsem model téměř nepatinoval.

Na závěr byl model přestříkám polomatným lakem Mr.Super Clear. To se ovšem ukázalo jako chyba, protože místy lak zreagoval s barvou a trošku to zkrabatělo. Naštěstí to není příliš vidět.

Lokomotiva je vybavena čelním osvětlením a je digitalizována DCC dekodérem Lenz Silver Plus.

Pojezd

Kliknutím se obrázek zvětší  Kliknutím se obrázek zvětší
Lokomotiva po sejmutí skříně. Přibližně uprostřed pojezdu je umístěn pětipólový motor se dvěma setrvačníky.

Kliknutím se obrázek zvětší
Pohled na spodek lokomotivy.

Tentokrát jsem se rozhodl použít pojezd značky Atlas (=výrobce Roco) Alco S2/S4. Ten má správné rozvory podvozků a velmi dobré jízdní vlastnosti.

Pojezd je vybaven dvojkolími s nízkými okolky (RP25), což nevím jestli je výhoda nebo nevýhoda. Pravdou je, že tato dvojkolí mnohem lépe vypadají. Bál jsem se toho, ale po odzkoušení lokomotivy na mém kolejišti, na kterém nemám zrovna nejlépe položené koleje, jsem neshledal jediný problém s nízkými okolky.

Z pojezdu jsou použity podvozky a motor. Rám modelu je zhotoven z cuprexitu a zbytků leptu.

Pojezd je takzvané klasické koncepce. Uprostřed má kvalitní motor s 5tipólovou kotvou a dvěma setrvačníky. Z něj jsou pomocí kardanových hřídelů poháněny oba dvounápravové podvozky. Na podvozku je od kardanu poháněno šnekové kolo, z něj je pak kroutící moment přenášen na kola lokomotivy čelními ozubenými koly s přímým ozubením.

Lokomotiva má rám vyrobený z cuprexitu, nádrž a další dutiny rámu jsou vyplněné olovem. Hmotnost modelu je cca 300 g.

Sběr proudu je proveden pomocí všech čtyř náprav.

Jízdní vlastnosti

Jízdní vlastnosti modelu jsou velmi dobré. Lokomotiva se nezastavuje na vyhybkách a nemá ani žádné jiné problémy se sběrem proudu. Tažná síla modelu je solidní. Lokomotiva se při jízdě nepohupuje a nemá žádné vibrace. Zpřevodování modelu se zdá být optimální, maximální rychlost zhruba odpovídá předloze. Lokomotiva plynule reaguje na změny napětí, navíc dokáže jet i velmi pomalu. Oproti jiným modelům Roco má o něco málo vyšší hlučnost.

Použitelnost na kolejišti je velmi dobrá.

Vlastnosti modelu
Hmotnost modelu Tažná síla modelu Známka z jízdních vlastností
294 g 54 g 1-

Zkušenosti s provozem

Během provozu lokomotivy (cca od září 2010) se neobjevily žádné problémy s pojezdem. Vzhledem k tomu, že jsou podvozky vyrobeny z kovu, tak ani žádné problémy do budoucna nepředpokládám.

Závěr

Lokomotiva není dokonalá. Při lakování se vyskytly problémy při maskování modelu, na bílých pruzích mi barva občas zastříkla, ale celkový dojem z modelu je snad dobrý. Ještě bude chtít doplnit nějaké ty detaily - houkačky, stěrače.

Snahou bylo vytvořit pěkný model české lokomotivy, který by měl dobré jízdní vlastnosti, a to se mi podařilo.

Na úplný závěr minirecenze se pokusím tradičně vyčíslit náklady na stavbu modelu. Cca 1500 Kč stál pojezd, dále 1000 Kč lept skříně. Navíc nějaké ty drobnosti (barvy, laky, LED,...). Dohromady byly náklady na stavbu modelu něco pod 3000 Kč (bez digitálního dekodéru).

Kliknutím přeskočí na článek

Na několika fotografiích je zachycen postup stavby modelu.

NAHORU


742.195


Kliknutím se obrázek zvětší

Kliknutím se obrázek zvětší Kliknutím se obrázek zvětší Kliknutím se obrázek zvětší

Vzhled a vybavení / Popis

Karosérie lokomotivy je z leptu DK-Model. Byl to můj první lept. Ze začátku jsem se leptů bál, ale je s nimi pěkná práce a výsledek určitě stojí za to. Na tomto místě bych chtěl vyzdvihnout kvalitu provedení leptu, protože při jeho sestavování nenastaly žádné komplikace.

Model je nastříkán syntetickými barvami Revell. Popisky jsou provedeny pomocí vodových obtisků.

Snažil jsem se o lehčí provozní patinu modelu, kterou jsem provedl olejovými barvami a prachovými pigmenty. Na závěr byl model přestříkán matným lakem Revell.

Lokomotiva je vybavena čelním osvětlením přepínaným podle směru jízdy ze žluté na červenou. Dále je vybavena funkčními dálkovými reflektory.

Model je digitalizován DCC dekodérem Lenz Silver.

Pojezd

Kliknutím se obrázek zvětší
Lokomotiva po sejmutí skříně. Přibližně uprostřed pojezdu je umístěn mohutný motor Roco.

Kliknutím se obrázek zvětší
Pohled na spodek lokomotivy.

Pojezd jsem použil z hobby lokomotivy Roco řady 290/295 (recenze zde). Z pojezdu jsou použity podvozky a motor. Původně jsem chtěl použít i rám z modelu Roco, ale měl o 2 mm špatnou vzdálenost otočných čepů a po odbroušení překážejících částí by z něj stejně mnoho nezbylo. Proto jsem udělal rám z cuprexitu a zbytků leptu. Nádrž a další dutiny rámu jsem vyplnil olovem, stejně jako čelníky karosérie.

Tento pojezd není pro lokomotivy ČKD na 100% ideální, protože má o cca 2mm větší rozvory podvozků než by měly být. Na modelu je to trochu vidět, protože jsem neupravoval masky podvozků na větší rozvor. Pojezd má původně také větší kolečka, ta jsem ale vyměnil s pojezdem BR218 Roco, která mají správný průměr.

Pojezd je takzvané klasické koncepce. Uprostřed má kvalitní motor Roco s 5tipólovou šikmo vinutou kotvou. Z něj jsou pomocí kardanových hřídelů poháněny oba dvounápravové podvozky. Na podvozku je od kardanu poháněno šnekové kolo, z něj je pak kroutící moment přenášen na kola lokomotivy čelními ozubenými koly s přímým ozubením.

Lokomotiva má rám vyrobený z cuprexitu, nádrž a další dutiny rámu jsou vyplněné olovem. Hmotnost modelu je cca 350 g. Ke zvýšení tažné síly je navíc jedna náprava vybavena bandážemi.

Sběr proudu je proveden pomocí všech čtyř náprav (i té bandážované).

Jízdní vlastnosti

Jízdní vlastnosti modelu jsou velmi dobré, ale jsou o něco horší než u níže popisované 242. Lokomotiva nemá velký výběh, pomohl by jí setrvačník. Lokomotiva má sklony zastavovat se na výhybkách. Nicméně tento problém není nijak markantní, výpadky se objevují daleko méně často než u lokomotiv s pojezdem Piko. Proti původnímu stavu (originální BR290/295) se situace zlepšila. Určitě v tom hraje roli větší hmotnost (344 g vs. 270 g).

Tažná síla modelu je solidní. Lokomotiva se při jízdě nepohupuje a nemá žádné vibrace. Maximální rychlost modelu není přehnaně vysoká. Lokomotiva plynule reaguje na změny napětí, navíc dokáže jet i velmi pomalu. Také má velmi nízkou hlučnost.

Použitelnost na kolejišti je velmi dobrá, mohl by být větší výběh.

Vlastnosti modelu
Hmotnost modelu Tažná síla modelu
(pro jeden a druhý směr)
Známka z jízdních vlastností
344 g 108 g / 94 g 2

K jízdním vlastnostem dodám, že nakonec jsem zaměnil bandážovanou nápravu za obyčejnou, čímž ustaly drobné problémy s napájením, ale na druhou stranu o něco klesla tažná síla (o kolik neměřeno).

Zkušenosti s provozem

Během provozu lokomotivy (cca od září 2008) se neobjevily žádné problémy s pojezdem.

Závěr

Snahou bylo vytvořit pěkný model české lokomotivy, který by měl dobré jízdní vlastnosti, a to se mi podařilo.

A jaké byly náklady? Cca 1100 Kč stál pojezd, dále 1000 Kč lept skříně. Navíc nějaké ty drobnosti (barvy, laky, obtisky, LED,...). Dohromady byly náklady na stavbu modelu něco nad 2500 Kč (bez digitálního dekodéru). U vyčíslení nákladů v tomto přehledu není počítán čas, protože jde přeci o koníček.

Kliknutím přeskočí na článek

Na několika fotografiích je zachycen postup stavby modelu.

NAHORU


555.122

Stavba této parní lokomotivy byla pokusem postavit ze stavebnice Revell funkční model.

Kliknutím se obrázek zvětší

Kliknutím se obrázek zvětší

Kliknutím se obrázek zvětší Kliknutím se obrázek zvětší

Vzhled a vybavení / Popis

Skříň lokomotivy pochází ze stavebnice lokomotivy řady BR50 Revell. Na stavebnici jsem provedl změny, které jednak souvisely se zástavbou na funkční pojezd a jednak s úpravou do podoby lokomotiv ČSD. V druhém případě se jednalo zejména o odstranění předehřívače v dýmnici a úpravu dýmničních dvířek.

Karosérie tendru je vlastní výroby. Masky podvozků a spodní část tendru pocházejí od tedru Roco (BR43). Vany však byly příliš vysoké a tak jsem je obrousil do požadovaného tvaru. Nástavba tendru je z mosazného plechu, čela jsou upravena ze stavebnice.

Model jsem nastříkal černým matným autoemailem ve spreji. Místa, kde jsou aplikovány obtisky (boky budky a tendru), jsem nakonec ještě přestříkal matným lakem Revell.

Lokomotiva je vybavena čelním osvětlením a také je vybavena funkčním dálkovým reflektorem.

Model je digitalizován DCC dekodérem Lenz Silver.

Pojezd

Kliknutím se obrázek zvětší
Při pohledu na rozebraný tendr je vidět 5tipólový motor Roco. Celý rám tendru i karosérie jsou odlity z kovu. Fotka pochází ještě ze stavby lokomotivy, proto ten červený rám.

Kliknutím se obrázek zvětší
Pohled na spodek pojezdu

Kliknutím se obrázek zvětší
Spojení mezi lokomotivou a tendrem je provedeno pomocí konektoru.

Pojezd lokomotivy pochází z modelu BR 52 Gützold.

Pohon je umístěn v tendru. Pojezd tendru původně pochází z modelu parní lokomotivy BR43 Roco.

Pětipólový motor ROCO pohání pomocí jednochodých šneků a čelních ozubených kol s přímými zuby všechny 4 nápravy tendru. Přední dvě nápravy jsou vybaveny sběracími plechy pro sběr proudu, zbývající dvě nápravy jsou bandážované.

Tendr má poměrně velikou hmotnost 448 g, protože je takřka kompletně vyrobený z kovu. Tažná síla je proto velmi dobrá.

Sběr proudu je proveden čtyřmi nápravami lokomotivy a dvěma nápravami tendru.

Jízdní vlastnosti

Při provozu jsem zjistil, že lokomotiva má velikou tažnou sílu, a to i přes to, že je pohon umístěn v tendru. Lokomotiva jede plynule, ale občas se objevuje jakési "pulzování" (cukání) při určitých rychlostech. Kde je příčina tohoto jevu jsem zatím nezjistil, problém by mohly způsobit šneky na motoru (jsou naprasklé) nebo nerovnoměrnosti chodu imitace parního stroje.

Dalším nedostatkem jsou občasné výpadky napájení. Vzhledem ke sběru proudu celkem z 6ti náprav je tento jev poměrně rozčílení hodný.

Při zkouškách jsem naměřil tyto hodnoty:

Vlastnosti modelu
Hmotnost tendru Hmotnost lokomotivy
(mrtvá zátěž)
Tažná síla modelu Známka z jízdních vlastností
448 g 162 g 164 g 3

Zkušenosti s provozem

Během dosavadního provozu lokomotivy (cca od července 2008) se objevilo několik drobných potíží s pojezdem. Všechny se týkaly sběru proudu, musel jsem několikrát upravovat sběrací plechy a stejně mašinka stále zlobí.

Závěr

Náklady na stavbu byly zhruba následující: 650 Kč stavebnice Revell, 500 Kč pojezd BR52 Gützold, 800 Kč tendr Roco, cca 750 Kč barvy, laky a nálepky. Celkem tedy 2700 Kč (bez DCC dekodéru).

S mašinkou nejsem moc spokojen a to zejména kvůli jízdním vlastnostem.

Kliknutím přeskočí na článek

Článek popisuje průběh stavby modelu a peripetie okolo pojezdu

NAHORU


242.269

Kliknutím se obrázek zvětší Kliknutím se obrázek zvětší

Kliknutím se obrázek zvětší Kliknutím se obrázek zvětší

Kliknutím se obrázek zvětší

Kliknutím se obrázek zvětší

Vzhled a vybavení / Popis

Karosérie lokomotivy pochází z odlitku, jehož výrobce neznám. Odlitek jsem dostal za symbolickou cenu, protože k němu nebyly masky podvozků.

Model je nastříkán syntetickými barvami Revell. Protože se mi barvu při další práci s modelem podařilo sem tam poškodit, jsou na modelu vidět opravovaná místa. Ta jsem opravil po vzoru skutečných lokomotiv - přetřel jsem jen místa s poškozením. Na jednom boku lokomotivy měl odlitek poškozený bok skříně. Proto jsou žaluzie na každé straně jiné.

Masky podvozku jsou vyráběné ručně s Cuprexitových destiček. Možná působí až příliš hrubě, ale v době jejich výroby jsem je lépe udělat nedovedl.

Detaily na střeše jsou provedeny docela solidně, chybí však písty stahování sběrače (kvůli šroubu, kterým je přichycena skříň k podvozku).

Lokomotiva je vybavena čelním osvětlením přepínaným po směru jízdy ze žluté na červenou. Dále je vybavena funkčním dálkovým reflektorem.

Model je digitalizován DCC dekodérem Lenz Silver.

Lokomotiva je celá patinovaná. Patinu jsem provedl olejovými barvami a prachovými pigmenty. Po zaschnutí barev jsem aplikoval vodové obtisky. Nakonec jsem model přestříkal matným lakem Revell.

Pohon

Kliknutím se obrázek zvětší
Lokomotiva po sejmutí skříně. Téměř celý prostor lokomotivy vyplňuje kovový rám. Uprostřed je vidět 5tipólový motor se šikmo vinutou kotvou a setrvačníkem.

Kliknutím se obrázek zvětší
Pohled na spodek pojezdu.

Kliknutím se obrázek zvětší
Pohled na převody po sejmutí masky podvozku.

Pohon jsem použil z lokomotivy DB 218 ROCO Hobby. Na něm jsem provedl pouze několik úprav, které souvisely se zástavbou pojezdu do odlitku. Odlitek rámu jsem ze stran o cca 1mm zúžil. Kola jsem původně vyměnil za jiná s větším průměrem (12,6mm z BR290 místo 11,5mm z BR218), která byla ovšem stále menší než by měla být a která byla plná (a tak jsem pro zlepšení dojmu na ně namaloval loukotě :-) ). Po čase jsem dospěl k závěru, že se mi to takto nelíbí a zaměnil jsem kola za správná, loukoťová s průměrem 14,4mm (odpovídají 1250mm ve skutečnosti).

Pojezd je takzvané klasické koncepce. Uprostřed má kvalitní motor ROCO s 5tipólovou šikmo vinutou kotvou. Původně byl motor bez setrvačníku, při úpravách modelu jsem dosadil setrvačník o průměru cca 15mm. Z motoru jsou pomocí kardanových hřídelů poháněny oba dvounápravové podvozky. Na podvozku je od kardanu poháněno šnekové kolo, z něj je pak kroutící moment přenášen na kola lokomotivy čelními ozubenými koly s přímým ozubením.

Lokomotiva má těžký kovový rám. Hmotnost modelu je cca 400 g. Ke zvýšení tažné síly je navíc jedna náprava vybavena bandáží.

Sběr proudu je proveden pomocí všech čtyř náprav.

Jízdní vlastnosti

Lokomotiva má díky kvalitnímu pojezdu velmi dobré jízdní vlastnosti. Z pohledu jízdních vlastností je to jedna z mých nejlepších lokomotiv. Výběh lokomotivy je poměrně malý i po dosazení setrvačníku. Lokomotiva se nezastavuje na vyhybkách ani nikde jinde. Tažná síla modelu je solidní.

Lokomotiva se při jízdě nepohupuje a nemá žádné vibrace. Maximální rychlost modelu není přehnaně vysoká, i když asi bude o něco vyšší než by odpovídalo. Regulace rychlosti je velmi dobrá, lokomotiva plynule reaguje na změny napětí, navíc dokáže jet i velmi pomalu.

Lokomotiva jezdí úplně potichu. Použitelnost na kolejišti je výborná, mohl by být větší výběh.

Vlastnosti modelu
Hmotnost modelu Tažná síla modelu Známka z jízdních vlastností
394 g 130 g 1-

Zkušenosti s provozem

Lokomotivu provozuji od března roku 2007. Lokomotivu využívám na svém kolejišti poměrně hodně. Vzhledem k tomu, že je použit pojezd z hobby modelu, tak jsem měl jisté obavy z jeho životnosti, které se ovšem nepotvrdily. Po cca 10 letech provozu odešel motor, kterému zkratovala kotva. Bohužel závada motoru odpálila i DCC dekodér. Po výměně motoru, dekodéru, vyčištění a promazání model zase funguje jak má.

Závěr

Lokomotiva není rozhodně žádný supermodel. Je na ní několik kompromisů. Vzhled modelu tak není kdovíjaký.

Snahou bylo vytvořit model české lokomotivy, který by měl dobré jízdní vlastnosti. To si myslím, že se vcelku podařilo.

Náklady na výrobu modelu byly do 2000 Kč (bez digitálního dekodéru). Největší položkou byl nákup lokomotivy DB 218 pro výzisk pojezdu. Tu lze koupit novou do 1100 Kč. K nákladům je nutné připočíst další nové položky: cca 100 Kč za setrvačník a cca 500 Kč za nová kola. Tím se náklady na model vyšplhaly na 2600 Kč.

Kliknutím přeskočí na článek

Na několika fotografiích je zachycen vzhled modelu před patinou a před posledním úpravami.

NAHORU


263.002
AKTUALIZOVÁNO
4.10.2010

Model jsem vytvořil v roce 2006. Od stavu po zrození jsem provedl mnoho úprav, jejichž popis jsem zapracoval i do následující minirecenze.


Kliknutím se obrázek zvětší Kliknutím se obrázek zvětší
Kliknutím se obrázek zvětší Kliknutím se obrázek zvětší
Kliknutím se obrázek zvětší

Vzhled a vybavení

Karosérie pochází z modelu německé lokomotivy řady 180 od PIKA. Ta byla předělaná - zejména ve střešních partiích. Následně byla přelakována syntetikou od Revella. Model má samozřejmě funkční osvětlení.

Pohon

Kliknutím se obrázek zvětší Kliknutím se obrázek zvětší
Lokomotiva po sejmutí skříně. Téměř celý prostor lokomotivy vyplňuje kovový rám. Uprostřed je vidět 5tipólový motor Mashima.

Pohon se skládá z těžkého ocelového rámu, ve kterém je uprostřed umístěný pětipólový motor Mashima. Ten pohání pomocí kardanových hřídelů upravené a otočené podvozky z lokomotivy ES499 PIKO. Pomocí ozubených soukolí se šikmými zuby je poháněn hřídel ve spodku podvozku, na kterém jsou umístěna dvě šneková kola s dvouchodým šnekem. Od nich jsou poháněny obě nápravy podvozku.

Původně jsem do modelu osadil motor Roco se setrvačníkem, který má větší otáčky než původní motory a také než Mashima. Proto jsem použil jednochodé šneky v podvozcích místo původních dvouchodých, a tím jsem docílil dvojnásobného zvýšení celkového převodu. Bohužel jsem tím i docílil zvýšení hlučnosti modelu a to poměrně dost neúnosně. Proto jsem později zaměnil Mashimu za Roco a zpátky dosadil dvouchodé šněky. Jenže ona i ta Mashima má vyšší otáčky než motor Piko. Jako kompromisní řešení jsem snížil maximální rychlost modelu nastavením digitálního dekodéru.

Dvojkolí pocházejí jednak z modelu PIKO ES499, jednak z parní hračkové lokomotivy PIKO Junior (protože zbylé nápravy z ES byly extrémně šišaté).

K solidní tažné síle modelu napomáhá jednak poměrně velká hmotnost (350 g), navíc jedna náprava lokomotivy je vybavena bandáží

Sběr proudu je proveden všemi čtyřmi nápravami.

Jízdní vlastnosti

Pozitivní je, že u lokomotivy nedochází k výpadku napájení (ani na vyhybkách). Tažná síla modelu je vcelku slušná. Naopak nevýhodou je poněkud vyšší hlučnost modelu (a to i po provedených úpravách).

Vlastnosti modelu
Hmotnost modelu Tažná síla modelu
(pro jeden a druhý směr)
Známka z jízdních vlastností
334 g 94 g / 80 g 2-

Zkušenosti s provozem

Lokomotivu mám od března 2006. Od té doby se vyskytlo několik závad:

 • prošoupané sběrací plechy, řešeno jejich nastavováním či výměnou,
 • vyběhané uložení primárního převodu (viz. obrázek pojezdu, označeno šipkou). To jsem řešil vyvložkováním pomocí pouzder zhotovených z mosazné trubičky vhodného průměru.
 • Závěr

  Snahou bylo vytvořit model české lokomotivy. Mašinka je jedním z mých prvních vlastnoručně dělaných modelů a je to znát. Povrchová úprava skříně není úplně na úrovni současných možností. Největší slabinou modelu je pojezd, který není přímo špatný, ale při srovnání s moderními pojezdy mých novějších modelů už dost zaostává.

  NAHORU


  434.2186

  Tento model jsem postavil v roce 2003. Je to můj první pokus o stavbu lokomotivy. Proto je potřeba pohlížet na model shovívavě.

  Kliknutím se obrázek zvětší Kliknutím se obrázek zvětší Kliknutím se obrázek zvětší Kliknutím se obrázek zvětší

  Vzhled a vybavení

  Karosérie je z odlitku. Model má udělán průhled pod kotlem a má funkční přední osvětlení.

  Pohon

  Kliknutím se obrázek zvětší

  Pojezd je vlastní výroby, kola jsou z lokomotivy Piko 427.0. Motor (Mabuschi) se setrvačníkem jsem umístil do tendru, z něj se přenáší krouticí moment pomocí kardanu na lokomotivu a pak pomocí šnekového převodu na třetí a čtvrtou nápravu. První a druhá náprava je od nich poháněna čelními ozubenými koly. Kola tendru nejsou poháněna. Toto řešení (motor v tendru, poháněná kola lokomotivy) jsem použil z důvodu zachování vnitřního prostoru kabiny strojvedoucího, kde by při klasické koncepci musel být umístěn motor.

  Jedna náprava je vybavena bandáží.

  Sběr proudu je proveden pomocí čtyř náprav lokomotivy a tří náprav tendru.

  Jízdní vlastnosti

  Lokomotiva nemá úplně špatné jízdní vlastnosti, dokáže jet poměrně malou rychlostí. Díky setrvačníku a sběru proudu ze sedmi náprav se při malé rychlosti nezastavuje ani na vyhybkách. Maximální rychlost modelu je relativně malá a odpovídá předloze modelu. Lokomotiva má asi 20cm výběh. Nevýhodou modelu je jednak extrémně vysoká hlučnost motoru a jednak vysoké vibrace při jízdě.

  Vlastnosti modelu
  Hmotnost lokomotivy Tažná síla modelu Známka z jízdních vlastností
  222 g 44 g 3-

  Zkušenosti s provozem

  Po počátečních problémech a po vychytání "much" se model tváří jako poměrně spolehlivý. Drobné problémy občas působí kardan mezi lokomotivou a tendrem. Také bylo nutné dodatečně dosadit mosazná ložiska na uložení hnacích hřídelů v tendru a lokomotivě. Ta byla původně tvořena jen vyvrtanými otvory v konstrukci z pertinaxových destiček. Po čase se vytvořily veliké vůle.
  Toho času s modelem nejezdím, protože se mi z dnešního pohledu jeho jízdní vlastniosti moc nezamlouvají.
  Jako dost pracné hodnotím spřahování lokomotivy a tendru. Je nutné totiž vložit kardan a zároveň zapojit spřáhlo, což je docela problematické. Nakonec je nutné propojit elektrické vazby.
  Celá koncepce lokomotivy s motorem v tendru, není zrovna z nejšťastnějších řešení. U svých dalších konstrukcí bych se tomu raději vyhnul.

  NAHORU


  <  ZPĚT